Výběr vhodné optiky pro FT se řídí principiálně jinými požadavky, než je výběr pro HFT. Je to způsobeno asi tím největším - a zároveň pro někoho i nejzajímavějším - rozdílem mezi FT / HFT střelbou:
HFT - střelec nesmí po celou dobu závodu sahat na nastavení optiky. Vzdálenosti se odhadují, je nutné optimalizovat hloubku ostrosti, vybrat k tomu jedno kompromisní nastavení paralaxy a kompenzace vzdálenosti i větru provádět zásadně přenášením.
FT - střelci
plně využívají možností svého technického vybavení a tím tedy i možností nastavení použitého puškohledu. Ke zjištění vzdálenosti terče se používá ocejchované nastavení paralaxy, lze průběžně měnit nastavení zvětšení, kompenzace je možné naklikat a pak mířit na střed. Lze přitom použít i vodováhu.
-----
Pro FT střelbu tedy nemusíte například hledat puškohled s minimální chybou paralaxy v "nezaostřených" vzdálenostech, tento parametr je pro FT naprosto nezajímavý. Naopak potřebujete puškohled s paralaxou nastavitelnou od krátkých vzdáleností a kolečkem paralaxy majícím dostatečně přesný chod v rozmezí do 50 metrů. Pro mnoho střelců je výhodnější boční nastavení paralaxy, ke kterému navíc použijí kolečko s velmi velkým průměrem - to aby si mohli po obvodu sami přesněji ocejchovat vzdálenosti.
Zatímco typickým představitelem optiky velmi vyhovující pro HFT je u nás dobře známý
Burris Timberline, nebo některé z menších optik třeba i s pevným zvětšením, pro FT střelbu daleko lépe vyhovuje optika takového typu, jako je například
Optisan Viper nebo
Optisan Taipan. Není neobvyklé, že FT střelci kupují optiky s větším průměrem objektivu (tedy světelnější) a s větším rozsahem zoomu (jeden kolega z klubu například nestřílí pod zvětšením menším než 32x
).