FIELDTARGET.cz

Vše o vzduchovkách a jejich příslušenství.
Právě je čtv 28. bře 2024 20:44:37

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Nakloněná montáž
PříspěvekNapsal: sob 02. lis 2019 0:06:14 
Offline
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 21. led 2014 21:03:17
Příspěvky: 3300
Bydliště: Praha
Jelikož jsme do nabídky zařadili plně seřiditelné montáže a jelikož jsem o tom psal už před deseti lety, aniž by se na tom cokoliv změnilo, matematika a fyzika fungují navzdory aktivistům z EU stále stejně, tak si dovolím vykrást své vlastní staré pojednání na toto téma.

Pokud se střílí na velkou vzdálenost, tak bod dopadu uteče mimo zorné pole optiky a ani rozsah korekce už ho neumožní posunout. Proto se při střelbě na extrémní vzdálenosti používají puškohledy s velkou korekcí třeba 100MOA (běžný puškohled má možnost korekce kolem 40MOA) nebo se používá speciální montáž, která přidává třeba 30MOA.
Taky se dá montáž v domácích podmínkách amatérsky podložit. No jo, ale o kolik?
Základní otázka tedy je o kolik zvednout montáž, aby se zásah posunul tam kam chci. Třeba vím, že mi to na 100 metrů lítá 70cm pod záměrný bod, tak o kolik musím podložit montáž, aby byly zásahy v kříži?
Haviř by řekl: "Tož kua jebnu tam podložku, ni?", však to nějak dopadne. :lol:
Já jsem na to zkusil jít teoreticky.
Za předpokladu, že znám vzdálenost střelby, tak mohu vypočítat úhel, který svírá optika s bodem zásahu. Je to pravoúhlý trojúhelník, kde znám obě odvěsny - první je vzdálenost optiky k záměrnému bodu a druhá je vzdálenost mezi záměrným bodem a bodem dopadu.
A pokud chci srovnat záměrný bod s bodem dopadu, musím optiku sklonit pod stejným úhlem jaký tyto body svírají.
Puškohled drží na zbrani ve dvou bodech (v předním a zadním oku), znám úhel posunu a vzdálenost mezi oky (tu může každý změřit), pak tedy znám jednu odvěsnu a úhel v pravoúhlém trojúhelníku a můžu vypočítat druhou odvěsnu (to podložení).
Teď už je to se znalostí středoškolské matematiky a použitím goniometrických funkcí snadné.
Úhel se udává ve stupních, ale při střelbě je vzhledem k malým úhlům zvykem používat úhlové minuty (MOA - minute of angle), jinak by se muselo počítat s příliš malými čísly. Velikost MOA na určitou vzdálenost se vypočítá jako sinus jedné minuty krát vzdálenost.
Hodil jsem to do tabulky:
Obrázek

Takže například střílím na 100 metrů a pokud mám výškovou korekci na střední hodnotě tak mám zásahy posunuté o 116cm dolů (dejme tomu například, že při vytočení výškové korekce nadoraz, stále ještě chybí půl metru).
Kouknu a vím, že 120cm na 100m je asi 40MOA. Je tedy jasné, že musím optiku sklonit pod úhlem 40MOA.
Vzdálenost mezi oky je např. 12cm, pak tedy musím podložit zadní oko tak, aby bylo o 1,40mm výše než první.

A nebo prostě použiji montáž, která umožňuje výškový náklon nastavit, a která je pro to přímo uzpůsobená. V praxi totiž nastane problém čím montáž podložit a další problém je, když podložíte jedno oko, tak obě oka nebudou v ose, ale budou jen rovnoběžná, takže vám tam vznikne jakýsi zub, se všemi negativními následky na tubus optiky. Toto všechno řeší jednodílná montáž, u které se obě oka posunují v úhlu ve vztahu k celé spodní základně, takže nehrozí žádné vzpříčení optiky nebo ožvýkání základny a podobně.
Obrázek

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KTDsf1eJ5Bs


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz