FIELDTARGET.cz

Vše o vzduchovkách a jejich příslušenství.
Právě je čtv 28. bře 2024 11:32:58

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 119 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Bodování 1/0 (padla/nepadla)
PříspěvekNapsal: sob 06. lis 2021 22:00:28 
Offline

Registrován: sob 06. lis 2021 21:42:14
Příspěvky: 193
Bydliště: Dobříč
Ahoj, závod byl super a trať se mi líbila. Děkuji, skvělá práce.
Obdobně jako ta následující, 6. 11. "Souboj s větrem" i střelba ze světla do tmy, případně ze tmy proti světlu do tmy má určitě kouzlo osobnosti a rád jsem si vyzkoušel pro mne nové věci.

Chtěl bych se ale zeptal k bodování 1-0. Co je hlavním smyslem snahy o jeho zavedení? Uniká mi jeho přínos. V komentářích zde zmiňujete, že lidé nediskutují o cinknutích. To je na závodech tak častý jev? Přijde mi to až nesmyslné, protože kovový zvuk zásahu čelní desky je naprosto charakteristický. I když občas nejsem schopen na delší trati proti "podzimnímu" pozadí sklopku dost zřetelně vidět, tak podle zvuku člověk přece pozná na 100 %, jestli spadla, bylo jen "cink", nebo šla rána zcela mimo...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 07. lis 2021 11:18:23 
Offline
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 21. led 2014 11:42:43
Příspěvky: 1776
Bydliště: Praha
Ano, děje se to často a to ať úmyslně nebo neúmyslně. Zvláště na velkých soutěžích typu MČR, ME nebo MS to může zásadně ovlivnit výsledky. Každý sport má mít jasná a čistá pravidla. V FT je tento způsob bodování běžný a myslím, že i správný. Má to i jiné výhody, ale to je na delší psaní.

_________________
https://www.air-chrony.com (střelecké chrono)
https://www.tactical-evo.com (příslušenství pro střelce)

Vždy bojuj do poslední sklopky!


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 07. lis 2021 14:03:55 
Offline
Člen CAFTA

Registrován: pát 07. úno 2014 20:37:35
Příspěvky: 512
Bydliště: Velká
k bodování 0/1 - nejedna střelecká disciplína se střílí 0/1 (nejen FT, najdete jich mnoho, biathlon, brokové disciplíny, lovecká kulová střelba), proč ne. Možná na nižších úrovních soutěží hodnotit 0/1/2 a i za cinknutí dávat bod, začátečníci to ocení, ale na špičce je to jedno. A ať si z nás nedělají ve světě prdel, že to u nás vyhrávají veteráni a jinde sází na juniory, tak potřebujeme i ty začátečníky získat. V tomto závodě první položil vše, způsob bodování na to nemá vliv. (gratuluju)
Za mě na vrcholných akcích MČR počínaje bodovat 0/1, je to sportovnější, nemám rád střely na jistotu např. do základny lízátka (to už sportovní moc není), na lokální úrovni klidně nechat 0/1/2, aby byla motivace začátečníků a neutekli po první totální nule. Úkol je položit sklopku, dávat bod za to, že to "skoro" vyšlo, je zbytečný prostor k diskusím nad zásahem. (že se mi několikrát i na vrcholné soutěži stalo, že mě někdo přesvědčoval že to cinklo, i když to byl strom, to je druhá věc, proto jsem pro 0/1 na vrcholných soutěžích MČR a výš). Jezdím i na jiné střelecké soutěže, kde je třeba bodování 0-10, nebo třeba -20 - +10, ale opravdu každá dírka v papíře se hodně důkladně zkoumá. Na té sklopce to "cinknutí" vyhodnotit s určitostí nejde (ani s hit indicatory na posledním MS, prostě někde nefungovaly), prostor k diskusím nad zásahem je špatně.

_________________
Air Arms TX200 Mk3 / Optisan Viper 10x44
Air Arms S400F / Sightron SIH TAC 4-12x40 MD / kinderpažba
Air Arms HFT500 / Sightron SIH TAC 4-12x40 MD


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 07. lis 2021 21:53:20 
Offline
Člen CAFTA

Registrován: sob 17. led 2015 20:25:12
Příspěvky: 268
Bydliště: Frýdek-Místek
Příspěvky k systému bodování by chtělo asi přesunout jinam. Já se ale když tak přidám. Kdo střílel naposledy v Lipové tak ví, že v tom větru na louce opravdu nebylo slyšet téměř nic. Potom se to potvrdilo v Hazlově u NKS a Kuba to může dosvědčit, jak bylo obtížné soudit 0/1 abychom někoho nepoškodili. Taky jsem byl skeptik k novinkám , ale teď jsem dost přesvědčen o přínosu ke spravedlivosti v hodnocení. Samo že na místní úrovni si kluby můžou zvolit "zatím" svůj způsob hodnocení. Jak psal Petr-na velkých závodech by to bylo dost přínosné.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 08. lis 2021 8:09:15 
Offline
Moderátor

Registrován: stř 12. bře 2014 20:19:47
Příspěvky: 850
Bydliště: Havířov
Podle mne stále platí pravidla HFT. které vycházející z pravidel WHFTO z roku 2017

https://www.fieldtarget.cz/cs/reporty/pravidla/128-pravidla-hft.html

ve znění:

"2.4. Bodování na stanovišti je 2 body za složení terče, 1 bod za zásah čelního plechu terče, 0 bodů za minutí terče. Terč se MUSÍ složit pro získání maxima 2bodů."


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 08. lis 2021 10:04:08 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. led 2014 9:16:14
Příspěvky: 272
Ahoj.
Ano platí, jde pouze o to na vlastní kůži vyzkoušet nový způsob bodování a zvážit veškéré výhody a nevýhody.
Impulzem pro mě byl problém občas rozeznat cinknutí od minutí sklopky a podvádění při hlášení zásahu samotného střelce.
Ať už vědomě, nebo pouze špatným rozlišením zvuku. Mě například na MS ve Skýcově světelný indikátor naopak zachránil od nuly, jelikož diabolka lehce škrtla o sklopku a rozsvítila se červená dioda. Všichni tři ve kupině bychom psali nulu, jelikož dominantním zvukem byl zásah do stromu hned za sklopkou a cinknutí nebylo slyšet.
Po dohodě v JelenTeamu bylo rozhodnuto 3 závody uspořádat a nové bodování otestovat v reálu.
Potom vyhodnotíme výhody a nevýhody a uvidí se, co bude dál.
Ať má každý střelec HFT možnost udělat si názor na bodování 0-1 u jinak standartního závodu.
Kubajzz v sobotu říkal, že na WHFTO o tom diskutují, více ať kdyžtak napíše osobně.
Mějte se.

_________________
Odkaz: John Steele.
Odkaz na stránky JelenTeamu.

,,Nechť má Bůh slitování s mými nepřáteli, neboť já je mít nebudu.´´
George S. Patton


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bodování 1/0 (padla/nepadla)
PříspěvekNapsal: pon 08. lis 2021 12:25:44 
Offline
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 21. led 2014 21:03:17
Příspěvky: 3299
Bydliště: Praha
Já bych chtěl především poděkovat všem střelcům za jejich zpětnou vazbu a klubu Jelen team, že tento způsob bodování jako první vyzkoušeli v praxi.
O bodování 1/0 se začlo diskutovat někdy před dvěma lety, pak to přerušil kovid a další diskuze pokračovala zhruba od jara.
S problematickým hodnocením jedniček se setkal asi každý, kdo si někdy HFT zkusil. Ono někdy je to špatně slyšet, sklopek je hodně druhů v hodně velikostech od různých výrobců, při zásahu plechu znějí rozdílně. Například malé dobře připevněné sklopky z tlustého plechu necinkají a zní dost podobně jako zásah do stromu. Někdy diabolka jenom škrtne o hranu a slyšíte, jak prolítne křovím za sklopkou (tak jsme si radši s Hombrem zapsali oba nulu v Aši). Někdy střelec trefí konzolu, což je další zvuk někde mezi cinknutím a stromem. Pružináři často taky mají problém slyšet cinknutí, když mu u ucha břinkne náraz pístu. Dále může zvuk přehlušit výše zmiňovaný silný vítr nebo jiné zvuky - střelci se spolu baví a nevěnují se plně hodnocení zásahu. Často slyším, jak se zapisovatel ptá, co to bylo, dokonce i když spadne sklopka. Takže často je zásah plechu značně diskutabilní. No a k tomu se přidávají střelci, kteří se snaží podvádět a hlásí jedničku i když minou, případně předstírají, že neslyšeli a snaží se vytvořit nátlak na zapisovatele, který si kolikrát taky sám není jistý.
Samostatná kapitola jsou junioři. Já si s dcerou neváhám zapisovat nuly, ale u jiných rodinných teamů v minulosti už jsem zažil odevzdané poměrně fantaskní střelecké karty.
Bodování 1/0 nezmění na prvních pozicích nic, protože nejlepší střelci zcela minou sklopku jen výjimečně, ale nezapomínejme, že i na dalších pozicích mnohdy probíhá tuhý boj mezi jednotlivci - prostě Evžen ví, že na bednu to nebude, ale chce přestřílet Bořka, to je jeho cíl a tam už ty nuly hrají roli.
Takže ať už je to hodnocení zásahů do plechu nepřesné neúmyslně nebo úmyslně, tak pořád je to prostě nepřesné a subjektivní s prostorem k neúmyslným nebo úmyslným chybám.
Proto za sebe se kloním k novému hodnocení. Na WHFTO úrovni se na toto téma diskutuje, nicméně se o tom ještě nehlasovalo, tak uvidíme, jak to dopadne. My jsme v zásadě první, kdo to zkouší a podle mých zpráv v Polsku se chystají takto bodovat od příštího roku.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KTDsf1eJ5Bs


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bodování 1/0 (padla/nepadla)
PříspěvekNapsal: pon 08. lis 2021 15:00:38 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 13. črc 2020 20:49:55
Příspěvky: 72
Zkoušený systém se mi líbí (i přes počáteční nezvyk). Na prvním závodu v Březí jsme si naživo vyzkoušeli, že funguje - dva pružináři vedle sebe vystřelili zároveň a jedna sklopka spadla a druhá ne - obě na cca 37 metrů. V tu dobu ani rozhodčí Steele, který stál mezi námi nedokázal určit, zda druhý pružinář cinkl nebo ne (ani samotný střelec si nebyl jistý). Tak se jednoduše napsala 0, žádné zdržování a šlo se dál. Navíc mám víc času sledovat okolí za sklopkou, protože se nemusím soustředit na sklopku samotnou - tím se i zvyšuje bezpečnost dráhy pro nezvané houbaře/pejskaře.

Samotný závod se mi zdá uvolněnější a rozhodně víc odsýpal - přitom adrenalin stoupal (prostě musíš dát, žádné jisté jedničky).
Za mě by možná stálo uvažovat nad 40 sklopkovým závodem, aby se více roztáhlo bodové pole - tam, kde by byla samozřejmě možnost vůči prostoru. Je pravda, že u bodování 2-1-0 není tolik lidí na dělené pozici.

Navíc tento způsob bodování pěkně promíchá "střední" střelce mezi cca 8-18 místem. Nula naráz nic neznamená a ti horší jsou kolikrát lepší.

Jediné, u čeho bych možná ponechal bodování 2-1-0 by bylo u povinných poloh. Tyto téměř vždy rozhodovaly závod a teď celkem ztrácí váhu. Ale asi by to vyvolalo zmatek mezi soutěžícími (muselo by se to připomenout např. štítkem u každé povinné nebo jinak - například předtištěné karty pro samotný závod a zaškrtávání 1/0 příp. 2/1/0).

Bude zajímavé, jak se k tomu postaví WHFTO, počkáme si a uvidíme.

_________________
JELEN Team!

Air Arms EV2 MKIII + Sightron SIH 4-12x40 FTMOA-20

Walther Terrus 4.5mm (Strix tuning) + Delta Optical Entry 3-9x40 AO IR Mil Dot


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bodování 1/0 (padla/nepadla)
PříspěvekNapsal: pon 08. lis 2021 15:48:37 
Offline
Člen CAFTA

Registrován: pát 07. úno 2014 20:37:35
Příspěvky: 512
Bydliště: Velká
U těch povinných bych to nechal taky 0/1, protože právě u těch dochází někdy ke střelbě najisto do plechu - prostě někteří vyberou kde je plechu nejvíc a míří tam, než aby riskli nulu. Zrovna ty povinné jsou jeden z důvodů, kde bych cinknutí nehodnotil.

Jinak samozřejmě jsou daná mezinárodně uznávaná pravidla, tak bude záležet, jak se změna prosadí nebo neprosadí v mezinárodních pravidlech. Pokud se nezmění ta, tak vymýšlíme jiný sport :)

_________________
Air Arms TX200 Mk3 / Optisan Viper 10x44
Air Arms S400F / Sightron SIH TAC 4-12x40 MD / kinderpažba
Air Arms HFT500 / Sightron SIH TAC 4-12x40 MD


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bodování 1/0 (padla/nepadla)
PříspěvekNapsal: pon 08. lis 2021 18:53:52 
Offline
Člen CAFTA

Registrován: pon 29. čer 2015 10:41:09
Příspěvky: 431
My jsme jednoznačně za 0-1 a doufám že zvítězí zdravý rozum a změna pravidel projde.
Podle mě, když bude někdo se sportem začínat, tak to bude brát jako fakt a junioři kteří střílí teď si na to také zvyknou. Je to otázka pár závodů. Tak asi tak.
Větru zdar.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 119 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz