FIELDTARGET.cz

Vše o vzduchovkách a jejich příslušenství.
Právě je čtv 28. bře 2024 21:17:46

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 23. led 2019 17:35:01 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 11. čer 2014 8:11:43
Příspěvky: 3
Jelikož vím, že někteří místní uživatelé již nechodí na gunshop forum, tak jsem se rozhodl zkopirovat stejné téma a příspěvek jako jsem dal tam. Možná to někoho z vás bude zajímat byť třeba jen jako kuriozita :) . Pokud ne, tak to je ten důvod proč je to tady v Mimotématické diskuzi, jelikož toto opravdu moc nemá společného s field targetem ;)


Toto téma jsem založil, protože podobné téma tu pokud vím zatím není a ve světě tento typ střelby posledních několik let začíná výrazně stoupat na oblibě. Věřím, že nejsem sám, kdo občas zkusí extrémnější vzdálenosti. Rád bych, aby se v tématu probírala opravdu střelba na 200 a více metrů a vzduchovkovou střelbu na velké, ale nikoliv extrémní vzdálenosti, například 100-150 m zde neprobírat, jelikož tu již považuji za poměrně běvzducžnou i mezi místními střelci (pryč jsou dobry před 10-13 lety, kdy střelba na 50-60 m byla výzva a když jste napsali, že chcete střílet nad 100 m, tak vás považovali za blázna).
V průběhu let jsem dospěl k přesvědčení, že běžná diabolka je ještě použitelná do 200-250 m a to pouze dobře vybraný typ (například z posledních 13 sérii byly vhodné pouze 2 série). V případě, že se jedná o méně vhodný typ, tak ve většině případů pro klasické hlavně typu LW, CZ atd. byly tyto nevhodné série použitelné do 80-110 m, poté již nastupoval zvýšený let ve spirále a s ní zvýšená nepřesnost. Vhodná série byla plně stabilní (bez náznaku spirály) i po 200 m letu. Paradoxem bylo to, že poměrně přesně fungovalo pravidlo, čím přesnější diabolka na 40 m, tím horší pro přesnou střelba na větší vzdálenosti a obráceně.
Nad 250 m je již diabolka vesměs jakéhokoliv typu nevhodná z důvodu nízkého balistického koeficientu a tím velké ztráty rychlosti a extrémního vlivu i toho nejmenšího větru (pro velké ráže trochu dál). Z těchto důvodů se poslední roky svět Airgun Long Range Shoting upíná na střely a nikoliv diabolky, které se nijak nemusí lišit od běžné malorážkové či kulovnicové střely. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že toto je ta správná cesta, což uvidíte i na videu, které přikládám níže. Teoreticky a i prakticky při použití střel místo diabolek je limitním faktorem již jen ne/schopnost správně zamířit, přičemž pro velké vzdálenosti se již jedná o náměr v jednotkách stupňů a nikoliv jen ve zlomcích stupně.
Výhoda střel je v tom, že mají výrazně lepší (řádově 3-4x a více) balistický koeficient (BC) než diabolky a tudíž je snos větrem tolikrát menší, kolikrát je vyšší BC proti diabolkám. Druhá hlavní výhoda je ta, že na střely lze uplatnit známé balistické zákony a při správné volbě typu střely a stoupání hlavně plně eliminovat nestabilní let (spirála a podobné úlety). Tím lze docílit přesného letu po balistické křivce, což je základem pro střelbu na extrémní vzdálenosti. Při tomto perfektním letu jsou vaším protivníkem již jen pouze přírodní živly a jejich přesné měření a konzistence úsťové rychlosti střely. Pro přesnější střelbu na extrémní vzdálenosti je nutné mít konzistenci úsťové rychlosti vaší pušky + -1 m/s a lepší. Pro opravdu velké vzdálenosti + - 0.5 m/s a lepší, například rozdíl + - 1 m/s na vzdálenost 400 m může dělat výškovkou změnu dopadu střely až o 30 cm, přičemž ta samá změna úsťové rychlosti na 100 m může udělat maximální změnu jen 4 cm. Z těchto důvodu je opravu velký rozdíl, jestli střílíte na 100 m anebo 300-400 m, jelikož to není jednoduché násobení 3x či 4x. Tento fakt je lépe patrný na propadu střely, kdy máte například propad střely na 100 m pouze „jen“ 40 cm, ale na 350 m to je již 1033 cm ( 10,3 m ! ), neboli 25x více. Příklad: kdybyste měli při střelbě na zmíněných 350 m ve správné vzdálenosti od terče 10 m vysoký dům s okny, kterým by byl vidět terč, tak jste schopni daný terč zasáhnout, jelikož střela přeletí střechu domu a zasáhne terč letem po balistické křivce či jinak řečeno „minometnou palbou“, která je ale precizně mířená.
Z výše popsaného je jasné, že vzduchovková střelba na extrémní vzdálenosti je možná, ale není lehká. Ve většině případů je to více meteorologie než jen přesné zamíření, ale při akceptování přírodních zákonů, dostatečných znalostí a vhodného vybavení ji lze úspěšně aplikovat.
Zde přikládám moje poslední video ze střelby na 550 m z mnou vyvinuté a vyrobené větrovky ráže 5.5mm ( .22 ). To samé platí pro použité střely a některé příslušenství. Některá videa z kratších vzdáleností jako například 365 m (400 yards) přidám později.

https://youtu.be/Gnw2UUO5RLY

Předem se omlouvám, že video je jen v anglickém jazyce, ale čeština by se tam již nevešla, aniž by neutrpěla čitelnost. Vesměs v popisku je jen představení vybavení a střeleckých podmínek a upozornění, že se jedná o dvě různé střelby. Jedna střelba natáčená kamerou s vysokým zoomem a druhá pozdější střelba natáčena pomocí side-shot a tedy záběry přímo z puškohledu. Druhé upozornění je to, že jsem měl použít vhodnější (větší) velikost terče než „jen“ 25x25cm, který jsem předtím používal na střelbu na 365m. Na konci videa za posledními titulky je ještě výřez se zoomem pro rychlý přehled střelby ze scope cam.

_________________
Především technická videa :
https://www.youtube.com/airgunregulator

Dílnou mě prošlo několik stovek pušek. První vlastněná větrovka: CZ 200 S v roce 2005

One shot, one kill


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 25. led 2019 0:19:48 
Offline
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 21. led 2014 21:03:17
Příspěvky: 3300
Bydliště: Praha
To se až nechce věřit, že to tak daleko doletí. Co to umí na benchrestových 25m?
Já jsem nejvíc zkoušel těch 100m. ;)

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KTDsf1eJ5Bs


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 25. led 2019 18:21:24 
Offline
Člen CAFTA

Registrován: pon 07. kvě 2018 21:16:48
Příspěvky: 115
Bydliště: Lobkovice,Dvůr Králové nad Labem
No já nejvíc asi 70m.Víc už mi přijde o ničem pokud nestřílíš na cíl o velikosti Slona.A hlavně na 200+ střelba asi jedině s větrovkou s výkonem vyšším než 16j

_________________
Walther P99 (40.S&W,Full Auto)+Klinsky Pažba+Optisan Hard Target+6x zásobník 24+1=(Samonabíjecí Karabina Walther P99)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 29. led 2019 18:29:24 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 11. čer 2014 8:11:43
Příspěvky: 3
Na kratší vzdálenosti jsem zkoušel na 40m a pak tunelovka v Liberci na 100m, ale u těchto vzdáleností je problém ve střelci, tedy ve mně, jelikož střela je těžká, tak už se objevuje jiné chování pušky(zpětný ráz) než je standardní pro běžné diabolky (tj. kdy se nic nestane). Přesto že mám odstříleno víc jak 100k výstřelů na běžných diabolkách tak, zde se musím naučit lepší úchopy/techniku.
Těch nástřelů moc není, jelikož výroba těch střel je trochu náročnější než 2x kliknout na eshopu u JSB, tak mám trochu omezené možnosti a raději zkouším extrémy.
Zde nástřely na 40m- chodba:


Přílohy:
5x.jpg
5x.jpg [ 116.52 KiB | Zobrazeno 20772 krát ]
8x.jpg
8x.jpg [ 120.54 KiB | Zobrazeno 20772 krát ]
100m (4).jpg
100m (4).jpg [ 135.88 KiB | Zobrazeno 20772 krát ]

_________________
Především technická videa :
https://www.youtube.com/airgunregulator

Dílnou mě prošlo několik stovek pušek. První vlastněná větrovka: CZ 200 S v roce 2005

One shot, one kill
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 08. kvě 2019 19:50:08 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: stř 11. čer 2014 8:11:43
Příspěvky: 3
Toto video by z pohledu přesnosti mohlo být už trochu víc vypovídající, jelikož velikost terče se už víc blíží HFT rozměrům terče :)

https://www.youtube.com/watch?v=f6JibQtPu44
V současné době se s vysokou pravděpodobností jedná o nejpřesnější vzduchovkový systém na světě v ráži .22. Toto odvážné tvrzení můžu vyslovit proto, jelikož jsem si delší dobu dělal vlastní průzkum na internetu a nenašel žádné odpovídající video z jiné střelby, které by moje tvrzení vyvracelo a po několika dnech uvedení tohoto prohlášení na mezinárodním fóru se zatím nenašel nikdo, kdo by toto tvrzení zkoušel vyvrátit. Samozřejmě nemůžu vyloučit, že se někdo takový časem najde, ale do té doby považuji toto tvrzení za platné .
Jak uvádím v popisku pod videem, nejslabším článkem celého tohoto vzduchovkového systému jsou moje ruce a můj úsudek při odhadování síly a směru větru- neboli standardní situace kterou má většina HFT střelců :P

_________________
Především technická videa :
https://www.youtube.com/airgunregulator

Dílnou mě prošlo několik stovek pušek. První vlastněná větrovka: CZ 200 S v roce 2005

One shot, one kill


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 29. kvě 2019 8:45:18 
Offline

Registrován: ned 02. úno 2014 18:26:19
Příspěvky: 119
Bydliště: Tachov
Tak jsem zkoušel zatím jen na rychlo střelbu na 100m.
Flinta Daystate Renegade 5.5mm 41j jsb Hades.
Plechovku od piva a trefoval jsem každou ranou...az nebude foukat dám í terč a zkusím í větší vzdálenost.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 06. led 2020 22:22:08 
Offline
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 21. led 2014 21:03:17
Příspěvky: 3300
Bydliště: Praha
A pak že to na 1280 metrů nejde. :D

Obrázek

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KTDsf1eJ5Bs


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 23. led 2020 1:43:18 
Offline

Registrován: úte 21. srp 2018 14:52:00
Příspěvky: 6
Na dnešnú dobu je kvalita videa žiaľ nedostatočná. Pokiaľ sa jedná o atakovanie prípadne vytvorenie nejakého svetového prvenstva, privítal by som účasť nejakej "poroty" - keď nie - aspoň 2 svedkovia Jehovovi :lol: :lol: . Som Ondrejov fanda - treba sa však posunúť v kvalite záznamu a aj výbavy ku takémuto vážnemu podujatiu. Teším sa na 4K viacprojekčnú kvalitu budúcich pokusov, a želám pevnú mušku.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 8 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Špoulis a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz