FIELDTARGET.cz

Vše o vzduchovkách a jejich příslušenství.
Právě je úte 19. bře 2024 7:02:22

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 56 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Optika pro FT
PříspěvekNapsal: čtv 08. kvě 2014 7:31:24 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. led 2014 12:35:34
Příspěvky: 215
Bydliště: Varberg
Výběr vhodné optiky pro FT se řídí principiálně jinými požadavky, než je výběr pro HFT. Je to způsobeno asi tím největším - a zároveň pro někoho i nejzajímavějším - rozdílem mezi FT / HFT střelbou:

HFT - střelec nesmí po celou dobu závodu sahat na nastavení optiky. Vzdálenosti se odhadují, je nutné optimalizovat hloubku ostrosti, vybrat k tomu jedno kompromisní nastavení paralaxy a kompenzace vzdálenosti i větru provádět zásadně přenášením.

FT - střelci plně využívají možností svého technického vybavení a tím tedy i možností nastavení použitého puškohledu. Ke zjištění vzdálenosti terče se používá ocejchované nastavení paralaxy, lze průběžně měnit nastavení zvětšení, kompenzace je možné naklikat a pak mířit na střed. Lze přitom použít i vodováhu.

-----

Pro FT střelbu tedy nemusíte například hledat puškohled s minimální chybou paralaxy v "nezaostřených" vzdálenostech, tento parametr je pro FT naprosto nezajímavý. Naopak potřebujete puškohled s paralaxou nastavitelnou od krátkých vzdáleností a kolečkem paralaxy majícím dostatečně přesný chod v rozmezí do 50 metrů. Pro mnoho střelců je výhodnější boční nastavení paralaxy, ke kterému navíc použijí kolečko s velmi velkým průměrem - to aby si mohli po obvodu sami přesněji ocejchovat vzdálenosti.

Zatímco typickým představitelem optiky velmi vyhovující pro HFT je u nás dobře známý Burris Timberline, nebo některé z menších optik třeba i s pevným zvětšením, pro FT střelbu daleko lépe vyhovuje optika takového typu, jako je například Optisan Viper nebo Optisan Taipan. Není neobvyklé, že FT střelci kupují optiky s větším průměrem objektivu (tedy světelnější) a s větším rozsahem zoomu (jeden kolega z klubu například nestřílí pod zvětšením menším než 32x :o ).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Optika pro FT
PříspěvekNapsal: čtv 08. kvě 2014 7:54:02 
Offline
Člen CAFTA
Uživatelský avatar

Registrován: stř 22. led 2014 15:21:32
Příspěvky: 1058
Bydliště: u Poděbrad
No nevim, jestli jsi uvedl nejlepsi priklady optiky pro FT. Nejpouzivanejsi dle meho nazoru jsou Hawke Sidewinder 8-32 a BigNikko 10-50 ;) . Nevim jak u Vas, ale jinde se myslim moc Optisanu nevidi. Kazdopadne si troufam tvrdit ze priblizeni 32x je pro FT minimum ( pro mereni vzdalenosti pomoci paralaxy ). Pod 32x moc lidi strilet nebude. Ale jelikoz nemam az tolik zkusenosti s FT tak se muzu plest. V tom pripade me klidne opravte.

_________________
dycky Steyr
dycky se přihlásím a dycky nepřijedu


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Optika pro FT
PříspěvekNapsal: čtv 08. kvě 2014 8:23:52 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. led 2014 12:35:34
Příspěvky: 215
Bydliště: Varberg
Ani já ještě nemám zkušenosti, takže nemůžu uvést ani statistiku nejvíce používaných optik.

Ty dva Optisany jsem taky neuváděl jako nejčastěji používané, ale jen jako příklad typu optiky (tedy způsobu jejího provedení, designu, ovládacích prvků).

Tady u nás je Optisan docela známý, ale pod jménem MTC.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Optika pro FT
PříspěvekNapsal: čtv 08. kvě 2014 9:23:45 
Offline
Člen CAFTA
Uživatelský avatar

Registrován: stř 22. led 2014 15:21:32
Příspěvky: 1058
Bydliště: u Poděbrad
Coz o to, tady u nas ho samozrejme taky zname jak MTC tak Optisan. Kazdopadne na FT bych si ho neporidil. Pokud bych teda chtel dosahovat nejakych lepsich vysledku ;) . V tom bych videl i dalsi rozdil mezi HFT a FT- v HFT se dokaze dobry strelec umistovat i s QBckem a optikou za 3k a to v FT neplati, tam sakramentsky zalezi na vybaveni jake pouzivas. Na kvalitni FT je potreba kvalitni optika. On nam k tomu Fero a spol. neco jiste napise ;)

_________________
dycky Steyr
dycky se přihlásím a dycky nepřijedu


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Optika pro FT
PříspěvekNapsal: čtv 08. kvě 2014 10:02:12 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. led 2014 12:35:34
Příspěvky: 215
Bydliště: Varberg
martin k píše:
...sakramentsky zalezi na vybaveni jake pouzivas. Na kvalitni FT je potreba kvalitni optika. On nam k tomu Fero a spol. neco jiste napise ;)

V to doufám, že tu budou diskutovat nejen začátečníci, jako jsem já, ale i zkušení a kompetentní střelci :)

Já zatím střílím jen s tím, co mám k dispozici. Takže s Burrisem nebo Optisanem. No a když nám to půjde a začne se trochu dařit, tak snad po čase dokážu vybrat něco optimálnějšího. Podívám se taky během závodů, co tady používají jiní střelci a poreferuju...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Optika pro FT
PříspěvekNapsal: čtv 08. kvě 2014 10:10:52 
Offline

Registrován: sob 25. led 2014 0:50:04
Příspěvky: 349
Bydliště: Trnava
Naprosto suhlasim s Matrinom. Zvacsenie 32x je povazovane za rozumne minimum. Z lacnejsich je asi najcastejsie pouzivany Hawke Sidewinder30 8-32x56 a MTC (Optisan) Viper 8-32x60. Ten Sidewinder je podla mna lepsi, majitelia MTC Viper sa na mna hnevaju, ked hovorim, ze ich optika je plnena cigaretovym dymom.
Potom je NS Diamond 10-50x60. To je asi celosvetovo najrozsirenejsia FT optika. Seriovy Diamond ostri pri 50x od cca 9,5m. Chalani maju prestavene paralaxy a zaostria na 50x aj najkratsie vzdialenosti.
Cim dalej, tym viac sa presadzuje Sightron 10-50x60, tu majitelia riesia paralaxu pri kratsich vzdialenostiach zmenou otvoru v objektive pouzivanim sustavy krytiek s roznym priemerom diery.
Potom mame Schmidt & Bender 12,5-50x56 FT. O tomto puskohlade sa nahovorilo dost zleho. Musim povedat, ze je to absolutna spica co sa tyka optickych vlastnosti. Da sa mu vycitat ze je citlivy na zmenu teploty. Majitel musi byt trpezlivy, dokonale ho spoznat a potom nechce uz nic ine. Nie je to optika na kratku znamost ale optika pre trvyly vztah.
Samozrejme su to iba moje postrehy a ked niekto nebude suhlasit, urcite ho nebudem presviecat o mojej pravde.

_________________
Steyr LG110 + NS Diamond 10-50x60
Steyr Challenge Field Target + Vortex Viper PSTII 2-10x32

http://www.ft-hft.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Optika pro FT
PříspěvekNapsal: čtv 08. kvě 2014 18:29:53 
Offline
Člen CAFTA
Uživatelský avatar

Registrován: stř 22. led 2014 15:21:32
Příspěvky: 1058
Bydliště: u Poděbrad
fero píše:
Seriovy Diamond ostri pri 50x od cca 9,5m. Chalani maju prestavene paralaxy a zaostria na 50x aj najkratsie vzdialenosti.

nastavení paralaxy u tohoto puškohledu je naprostá banalita a zvládne ji i malé děcko. vím to naprosto přesně, bo to zvládnul i takový technický antitalent jako jsem já :)

_________________
dycky Steyr
dycky se přihlásím a dycky nepřijedu


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Optika pro FT
PříspěvekNapsal: čtv 08. kvě 2014 19:05:07 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. led 2014 12:35:34
Příspěvky: 215
Bydliště: Varberg
Kouknul jsem na doporučované optiky na webu a prošel pár příspěvků a ohlasů k nim.

Jak je to s tou teplotní závislostí? Narazil jsem na stížnosti, že při změně okolní teploty se výrazně posune paralaxa, takže pak nesedí určení vzdálenosti. A to dokonce i u toho dost drahého S&B, i u NS Diamonda. Nebo snad nedrží nástřel?

Vzhledem k popisu na webu výrobce, že se jedná o FT speciál, s paralaxou v rozsahu 7-70 metrů atd. - a ceně toho S&B - bych už očekával, že tyto věci mají vychytané... :shock:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Optika pro FT
PříspěvekNapsal: čtv 08. kvě 2014 19:12:58 
Offline
Člen CAFTA
Uživatelský avatar

Registrován: stř 22. led 2014 15:21:32
Příspěvky: 1058
Bydliště: u Poděbrad
S&B je nejdražší teploměr co se dá sehnat, to je všeobecně známá věc :)
k povinné výbavě střelce pak patří akvarijní teploměr a tři cejchování paralaxy- každé na jinou teplotu :lol:
Obrázek

_________________
dycky Steyr
dycky se přihlásím a dycky nepřijedu


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Optika pro FT
PříspěvekNapsal: čtv 08. kvě 2014 19:19:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 26. led 2014 8:19:18
Příspěvky: 198
Bydliště: 49.1532542N, 16.8764919E
Možná jsem Fera dobře nepochopil. sám mám právě toho zmiňovaného Sightrona ale není mi jasné z jakého důvodu bych měl používat na vzdálenosti menší než 15m zvětšení 50x ? Nejde změřit vzdálenost i při menším zvětšení, nebo snad protože je to tak přesnější? Každopádně se změnou světelných podmínek se podle mě i ocejchovaná paralaxa bude stěhovat, takže není možné říci nastavím a jednou pro vždy mám vystaráno. Pokud je to jinak opravte mě.

_________________
http://cannis.rajce.idnes.cz/Evo/#IMG_1740.jpg
https://img33.rajce.idnes.cz/d3301/18/1 ... .jpg?ver=0


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 56 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz