FIELDTARGET.cz

Vše o vzduchovkách a jejich příslušenství.
Právě je čtv 28. bře 2024 11:12:11

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Balistika JSB Exact
PříspěvekNapsal: pon 22. zář 2014 16:21:23 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. led 2014 12:35:34
Příspěvky: 215
Bydliště: Varberg
Střílím diabolkami JSB EXACT 4,52 mm o hmotnosti 0,55 gramu, jejichž balistický koeficient podle údajů z internetu činí 0,027.

Mám zbraň pouze s 10J, respektive přesněji řečeno s úsťovou rychlostí uvedených Exactů 183 m/s a nyní jsem ji konečně osadil pořádnou optikou pro FT střelbu: Sightronem SIII 10-50 s osnovou MOA2, umístěným ve výšce 5 cm (tj. vzdálenost osy hlavně a osy puškohledu). Nastřeleno na vzdálenost 30 metrů, přičemž používám zvětšení (zoom) 35x.

Pokud shora uvedené údaje zadám do aplikace Strelok+, dostanu výpočet kolik čárek kompenzovat náměr pro různé vzdálenosti.

No a v tom jsem objevil problém a taky vysvětlení, proč jsem zpočátku nemohl trefovat killzóny na 50 metrech ani v pozici sed na střelecké lavici s oporou. Podle výpočtu bych měl na 50 metrech nadsadit s použitím kompenzace -8 (osmá MOA čárka od středu kříže dolů). Ale propad diabolky je tam podstatně větší, v reálu musím kompenzovat -10, což už je poslední čárka osnovy, dle výpočtu určená pro vzdálenost 54 metrů.

Chybný BC?
Jenže až do cca 43 metrů mi to v pohodě sedí (byť neznám přesný propad, střílel jsem na sklopky), tam trefuju s kompenzací podle výpočtu (na 43 metrů kompenzace -5). Výrazně strmější propad oproti teoretickému výpočtu nastává až na závěr dráhy, tedy na vzdálenostech cca 45 až 50 metrů. Zkusil jsem pochopitelně "dohledat" tou aplikací BC tak, aby seděla kompenzace -10 na 50 metrech. Ale vyjde nesmyslně nízké číslo, při jehož apliakci bych pak ale nemohl trefovat bližší cíle (například kompenzace -5 by byla už pod 40 metry a to mi nesedí, viz výše).

Úsťovku jsem přeměřil více chrony a sedí mi velmi stabilně na těch 183 m/s. Navíc ten rozdíl kompenzace by nevysvětlila ani dost výrazná fluktuace úsťové rychlosti.
Teplota při nástřelu i při tomhle pokusu byla 18°C, stejnou jsem zadal pochopitelně i do programu Strelok+, ale plus minus pár stupňů by nevysvětlilo rozdíl.

Vzdálenost sklopek byla měřena pásmem dost pečlivě od ústí hlavně, nepřesnost 4 metry na vzdálenosti 50 metrů tedy rozhodně nehrozí. Nanjevýš tak plus minus 10 cm v reálu, a kdybych byl hodně skeptik, tak 20 cm se vším všudy.

Má někdo nějakou ideu, čím to je?
Jak přesně počítá Strelok+ ?

Nebo kde jsem udělal chybu ve svém postupu?
Chci se na to mrknout trochu detailněji a proměřit si trajektorii střely sám po celé dráze, pokud mi to čas a počasí dovolí. Ale pomohlo by pochopení, v čem je problém u těch výpočtů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Balistika JSB Exact
PříspěvekNapsal: sob 27. zář 2014 19:25:44 
Offline
Člen CAFTA
Uživatelský avatar

Registrován: pát 18. dub 2014 19:44:31
Příspěvky: 170
Bydliště: Jeseník
Na vzduchovce mi sedí překvapivě dobře (na .308win relativně taky, ale na .223rem žádná sláva - na 200m rozdíl 15cm). Ale jen tak, co jsem si všiml, tak přesná váha je 0.547g a BC používám pro exacty 0.021 teoreticky by to mohlo být tím - odchylky jsou malé, tak se ti to na menší vzdálenosti neprojeví a na větší už jo.

_________________
...Pepane a víš kdo s nima spí!?!? .... JEDNIČKÁŘI!!!!!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Balistika JSB Exact
PříspěvekNapsal: sob 27. zář 2014 19:41:04 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. led 2014 12:35:34
Příspěvky: 215
Bydliště: Varberg
LosYelenos píše:
...přesná váha je 0.547g

To jo, to je pravda. Já to do softwaru takhle i zadávám, ale on si to pak vždycky zaokrouhlí na 0,55 :?

Zase je ale pravda, že tohle zaokrouhlení se na křívce nijak viditelně neprojeví a na korekci osnovy podle Strelok+ už vůbec ne, takže hmotnost neřeším.

LosYelenos píše:
... a BC používám pro exacty 0.021 teoreticky by to mohlo být tím - odchylky jsou malé, tak se ti to na menší vzdálenosti neprojeví a na větší už jo.

Asi taky zkusím použít nižší BC.
Ale ten můj popisovaný problém to neřeší, musel bych použít tak 0,011, abych pokryl 50 metrů, ale nesedělo by to pak na menších vzdálenostech.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Balistika JSB Exact
PříspěvekNapsal: sob 27. zář 2014 20:06:06 
Offline
Člen CAFTA
Uživatelský avatar

Registrován: pát 18. dub 2014 19:44:31
Příspěvky: 170
Bydliště: Jeseník
Každopádně je to zvláštní... nebyl třeba protivítr?

_________________
...Pepane a víš kdo s nima spí!?!? .... JEDNIČKÁŘI!!!!!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Balistika JSB Exact
PříspěvekNapsal: sob 27. zář 2014 22:13:46 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. led 2014 12:35:34
Příspěvky: 215
Bydliště: Varberg
Právě, že moc nefoukalo. Ale byla to zatím jen ta jedna seance. Budu se tomu ještě párkrát věnovat a uvidíme, třeba něco najdu. Akorát zrovna teď tu nastávají dost blbé povětrnostní podmínky a krytou halu mám jen do 25 metrů... :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Balistika JSB Exact
PříspěvekNapsal: ned 05. říj 2014 18:21:00 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. led 2014 12:35:34
Příspěvky: 215
Bydliště: Varberg
Myslím, že už to mám. Po dnešním testování JSB ve větru jsem na vlastní oči uviděl, co je toho jevu IMHO příčinou: ROZPTYL :evil:

Kompenzace -8 (elevace) podle výpočtu softwaru se zdá býti správná, jenže na padesáti metrech v reálném počasí, při 10J, už ty diabolky lítají do rozptylu cca 9 cm. A to by znamenalo, pokud bych každý zásah "přenesl" na požadovanou kompenzaci, že to lítá v rozsahu tak od -7 do -10.

Stříleno v sedě s oporou, 17°C, vítr zezadu a mírně zleva o rychlosti 8 - 12 m/s.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Balistika JSB Exact
PříspěvekNapsal: ned 05. říj 2014 21:06:14 
Offline
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 21. led 2014 21:03:17
Příspěvky: 3299
Bydliště: Praha
Podle mě se BC z nastřílených terčů vypočítat nedá. Tedy aspoň s dostatečnou přesností. A to právě kvůli rozptylu.
Jediný možný způsob je spočítat to z poklesu rychlosti střelbou přes dvě chrona.
Kdysi jsme to s Barysem měřili:
Obrázek

Ty budeš mít asi navíc problém v 10J, protože jak se zdá, BC se zřejmě mění s rychlostí.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KTDsf1eJ5Bs


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Balistika JSB Exact
PříspěvekNapsal: ned 05. říj 2014 21:51:29 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. led 2014 12:35:34
Příspěvky: 215
Bydliště: Varberg
Já BC ani z těch terčů nepočítám. Stačí mi teď, když vím, že výpočet korekce v softwaru byl asi správný, ale holt na 10J už se tak daleko (50 metrů) střílet rozumným způsobem nedá, zvláště ne za větru. Rozptyl je příliš velký, dokonce s "rezervou" přesahuje velikost killzóny... Ono se ani není co divit, když na těch 50 metrech jde více než o střelbu spíš o výsadek parašutistů :mrgreen: :mrgreen:

Ale tohle bude trápit každého 10J střelce, proto jsou IMHO výsledky u nás v FT na 10J kategorii takové, jaké jsou. Protože trať je pro všechny stejná, tak s flintou 10J už to na stanovištích nad 40 metrů není soutěž, ale loterie :shock:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Balistika JSB Exact
PříspěvekNapsal: pon 06. říj 2014 16:06:28 
Offline
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 21. led 2014 21:03:17
Příspěvky: 3299
Bydliště: Praha
Ano, 10J je na 50 metrů málo, tento výkon má diabolka z 16 joulové vzduchovky někde ve 45 metrech...
I když on malý výkon je problém všech vzduchovek obecně. ;)
Prostě s tím se musíš naučit žít.
Koneckonců on je to problém i malorážky, a ta má 140 joulů. :)

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KTDsf1eJ5Bs


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Balistika JSB Exact
PříspěvekNapsal: sob 25. říj 2014 11:21:42 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: sob 25. led 2014 22:22:13
Příspěvky: 833
Bydliště: Altstadt
Tak jsem se dozvědel, že parametr "scope-height" který zadávám do chairgunu a doposud jsem ho měl za tzv. výšku od "osy k ose" není tak úplně košer :o . Zde je to velice dobře vysvětleno jak na to ;) http://airgunaccuracy.wordpress.com/cha ... pe-height/

_________________
http://zdendaxxl.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz