FIELDTARGET.cz

Vše o vzduchovkách a jejich příslušenství.
Právě je čtv 28. bře 2024 21:45:45

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 38 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 19. led 2016 22:42:19 
Offline

Registrován: úte 19. led 2016 22:12:33
Příspěvky: 11
Porovnání střelby z pružinové vzduchovky oproti střelbě z PCP, vyhodnocení kategorijí

1. Hmotnost pružinové vzduchovky je zpravidla větší, než hmotnost PCP vzduchovky. Nošení větší hmotnosti po dobu závodu se odrazí na větší fyzické zátěže střelce pružináře, oproti PCP střelci.
2. Větší hmotnost pružinovky má za důsledek namáhavější držení pri míření, kdy více dochází ke třesu svalů, vlivem větší zátěže. Markantní při střelbě na předepsaných polohách.
3. Mechanismus natahování lámací vzduchovky vede k větší fyzické zátěži střelce u pružinovky po dobu závodu. Při natahování lámací vzduchovky musí střelec vykonat souhrně větší množství pohybů a větší silou, oproti nabíjení PCP vzduchovky.
4. Při natahování pružinovky dochází k tomu, že vzduchovka bývá odkloněná z vodorovné polohy. To má za důsledek hlavně v sychravém počasí, si neustále hlídat zavření přední krytky optiky. Je to markantní při střelbě, kde jsou na stanovišti dva cíle. Tímto úkonem se nemusí střelec z PCP rozptylovat, zůstává ve vodorovné poloze a nehýbe se vzduchovkou a nemusí přední krytku pro další nabíjení zavírat.
5. Při střelbě z pružinovky dochází k velkému zpětnému rázu oproti PCP. Má za následek horší zasažitelnost cíle, střelec při výstřelu zpravidla zavře oči.
6. V důsledku velkého zpětného rázu, není možné pružinovou vzduchovku opřít na stanovišti o kolík a tím vytvořit lepší stabilitu pro zamíření. U pružinovky by opření o kolík způsobilo nežádoucí chybu v zásahu cíle.
7. Pružinová vzduchovka je náročnější na držení, které se nesmí měnit, při různých střeleckých polohách.
8. Při střelbě z PCP je oproti pružinové vzduchovce střelec zvýhodněný tím, že vidí kam letí diabolka. Může tím na příštím stanovišti upřesnit korekci větru, nebo předešlý špatný odhad vzdálenosti.

Výčet těchto vlastností vytváří lepší předpoklady v dosažení vyššího bodového výsledku ve prospěch střelce střílejícího na závodech z PCP vzduchovky, oproti střelci z pružinové vzduchovky. Uvedl jsem několik příkladů, kdy je střelec z pružinové vzduchovky znevýhodněný oproti střelci z PCP. Proto si vyslím, že pokud nejsou ve výsledcích závodu odděleny tyto dvě rozdílné kategorie: PCP a recoil, není to v pořádku.

Například při pořádání OPEN Česko Polského poháru v roce 2015 nebyli pružináři uvedeni ve výsledcích zvlášť. Výsledné procenta pružinářů se přepočítávaly (snížily) podle bodů nejlepšího střelce PCP pro daný závod. Pokud by se podle správnosti dodrželo vítězství na 3 x 100% v rámci kategorijí, pohár by vyhrál pružinář Křištof Siuda, který vyhrál tři závody a měl 3x 100%. Další důsledek při nerozlišování kategorijí nastal při vyhlášení mistrovstí ČR 2015. Byl zde udělen titul absolutního mistra ČR. Myslím si, že tento titul je opodstatněný na mezinárodních závodech, kdy se ve vyrovnané konkurenci může stát, že nejlepší výsledek může nastřílet třeba junior. Ale co je nejdůležitější, střelec z PCP nesoucí titul absolutního mistra se nemůže povyšovat nad kategoriji pružin, že ji přestřílel se vzduchovkou PCP. Aby to bylo v pořádku, musel by být vyhlášený i absolutní mistr ČR v kategoriji pružin.

Chci ještě upozornit na podivnosti v označení OPEN.
Použiju text: Ve dnech 1.-2.8.2015 uspořádala organizace CAFTA Mistrovství České republiky v HFT Open. Vypsány byly tradiční kategorie Open (větrovky), Recoiling (pístové vzduchovky), Ladies (Ženy) a Junior (mládež do 18-ti let)

Označení mistrovství jako HFT Open, říká, že jde o otevřené mistrovství pro všechny.
Divné je ale označení Open jako větrovky. Z toho si udělám úsudek že Open = větrovky.
Nebo bych si mohl vyložit Mistrovství HFT Open jako závody větrovek.
Proč vlastně uvádět v označení OPEN, když závody byly doposud pro všechny.
Co se týká OPEN Česko Polského poháru 2015, tady si udělám závěr takový, že závody OPEN znamenají, že budou vyhodnoceni pouze PCP střelci. Pak je otázka, jestli se májí pružináři takového závodu vůbec zůčastňovat. Pokud se přestane používat v kategorijích označení Open a začne se používat označení PCP, bude problém vyřešený. Stejně jako je tomu v označení kategorijí v Moravském poháru. Př. v Polsku mají kategorie označené jako HFT1 (PCP) a HFT2 (recoil). V rámci těchto kategorijí je jedno, jestli střílí muž nebo žena.

Tento příspěvek jsem napsal jako upřesnění mé připomínky v Cholticích 21.11.2015.
http://www.fieldtarget.cz/reporty/2015/ ... -2015.html
(jak je uvedeno dole v textu příspěvku Choltice 21.11.2015, při předávání medajlí v kategoriji recoiling, že autor článku to nepochopil. Že jsem protestoval proti diskriminaci pružinovkářů v Č-P poháru)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 19. led 2016 23:57:38 
Offline
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 21. led 2014 21:03:17
Příspěvky: 3300
Bydliště: Praha
Takže ve zkratce, pružina je podstatně horší konstrukce než mnohem dokonalejší větrovka a nedá se s ní položit tolik sklopek. To ale víme. Nebo co jsi nám to chtěl říct?

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KTDsf1eJ5Bs


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 20. led 2016 0:54:18 
Offline
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 21. led 2014 21:03:17
Příspěvky: 3300
Bydliště: Praha
Ale jelikož jsem roky střílel z HW97k, stále ji mám a pořád ji mám moc rád, tak mi to stejně nedá se nevyjádřit k těm bodům.
1. to je blbost, hmotnost je prakticky stejná. Například já nosím po celý závod (několik hodin) moji pušku na rameni, narozdíl od tebe, který pušku po každé ráně odkládáš do kufru a nějakou fyzickou zátěž na sobě nepozoruju.
2. další blbost, vzhledem k bodu 1. Větrovky jsou často těžší než pístovky. A i kdyby, tak těch pár deka nemá pro běžného chlapa na nic vliv.
3. já můžu z pružiny střílet celý den, průměrný člověk nemá s natahováním žádný problém. Neplatí to ani pro ženské, u nás střílí z pružiny třeba Marcela a žádný třas jsem na ní nikdy nepozoroval.
4. to je nesmysl, PCP taky nezůstává v jedné poloze, a i kdyby, tak to není žádná výhoda, kromě toho MČR a spousta ostatních závodů jsou po jedné sklopce na stanovišti, tak to nemůže hrát roli. Ani v sychravém počasí...
5. ano, tohle je konečně argument. Pramení to z mnohem nedokonalejší konstrukce oproti PCP.
6. ani PCP neopíráš o kolík, nýbrž o ruku držící kolík, takže v tom jsou na tom obě stejně
7. ano, tohle je druhý argument. Také to pramení z mnohem primitivnější konstrukce oproti PCP.
8. to je nesmysl. Když minu, tak v drtivé většině případů nevidím, kam to letí. Všimnu si to tak v jednom případě z deseti, když se ta diabolka někde otiskne, a to si můžeš všimnout i s pružinou.

Zapomněl jsi na tyto body:
9. pružiny mají mnohem, ale mnohem horší spouště. A to je z důvodu, že se musí mechanicky uvolňovat mnohem větší síly.
10. pružiny se při výstřelu kroutí, vlní a vibrují, proto nebudou nikdy tak přesné jako PCP, stačí když si pustíš nějaké to zpomalené video
11. pružiny obvykle nemají zdaleka tak dokonalé pažby jako PCP
12. dovolím si tvrdit, že nejlepší střelci se věnují PCP

Kategorie Open znamená "Otevřená kategorie pro všechny" a může se tam přihlásit kdokoliv s jakoukoliv zbraní. Pořadatelé závodů mohou vypsat i další kategorie jako Recoiling, Ladies nebo Junior a to je jenom na nich, stejně tak na tom , kdo se do nich přihlásí. Například na Zimním poháru je vypsaná pouze kategorie Open a jsou v ní všichni. Kategorie jsou u nás udělané po vzoru Mistrovství světa.

V Česko - Polském poháru nebyla žádná diskriminace, stačilo kdybys položil nejvíc sklopek a vyhrál bys i s pružinou.

Absolutní mistr je opravdu zavádějící pojem, protože mistr je jen jeden a stát se jím může kdokoliv bez ohledu na kategorii. Sám jsem na vlastní oči viděl, že v roce 2014 se mistrem světa stal junior a v roce 2012 se mistryní světa mohla stát žena, akorát to Stephanii nevyšlo v rozstřelu. Kdyby někdo nastřílel nejvíc bodů s pružinou, stal by se mistrem on.
Mimochodem na MS a v anglických pohárech se stejně jako Recoiling střílí kategorie .22 a nikdy jsem neslyšel, že by si někdo z nich stěžoval, že je znevýhodněný.

Prostě pláčeš na špatném hrobě, není moje chyba, že střílíš s horší zbraní, vybral sis to sám. Je to stejné, jakobys na soutěže odstřelovaček jezdil s předovkou nebo s trabantem na F1 a vykládal jim, jak jsi diskriminovaný, že se netrefíš.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KTDsf1eJ5Bs


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 20. led 2016 8:26:38 
Offline

Registrován: ned 26. led 2014 20:55:55
Příspěvky: 564
Bydliště: Ulánbátar a Lužické hory
Usak neber to ve zlem ale snad u kazdeho tveho bodu jsem se vyborne bavil.
Chce to vic streleckych zkusenosti obecne a posleze provadet kritiku.
Ale oci zavírat :) urcite ne, oci nikdy nezavirej abys videl letící tu ... no diabolku :D

_________________
AGN Vulcan Tactic .22 + Burris Timberline
FWB 800FT + BR Leupold Competition 45 × 45
HW100 FSB .177 + Burris Timberline
A ... "Nikdy nemluvim nepravdu" :) / Old Shatterhand /
Sedme pravidlo : "Nepokradeš"...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 20. led 2016 8:43:37 
Offline
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 21. led 2014 11:42:43
Příspěvky: 1776
Bydliště: Praha
Člověk se nestačí divit, co koho trápí...

_________________
https://www.air-chrony.com (střelecké chrono)
https://www.tactical-evo.com (příslušenství pro střelce)

Vždy bojuj do poslední sklopky!


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 20. led 2016 9:07:39 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. led 2014 12:35:34
Příspěvky: 215
Bydliště: Varberg
Tohle je zajímavé téma a když se tak nad tím zamyslím, vidím kus pravdy na obou stranách pomyslné barikády.

Začněme tedy podobnou stranou, na které stojím i já sám. Schválně píšu jen "podobnou", protože střílíme FT a nikoliv HFT. U nás ve Švédsku však máme celkem jednoznačně dáno v oficiálních pravidlech podle střeleckého svazu rozdělení do kategorií a na všech závodech důsledně rozdělujeme PCP a Pružiny, každou tuto kategorii vyhodnocujeme na závodech zvlášť, takže máme vítěze v PCP i vítěze v Pružinách. Není s tím žádný problém.

Nikdo tady takové rozdělení zatím nezpochybnil, každý chápe, že PCP a Pružina jsou sice oboje zbraně, ale celkem dost rozdílné. Na motocyklových závodech tu taky ve třídě MotoGP s litrovými motory nenastupují závodníci s "šestistovkou", naopak do jejich třídy Moto2 se zase necpou jezdci na litrech ;)

Jenže pokud jste si v ČR (a možná i jinde) definovali HFT závody jako střelbu na sklopku se vzduchovkou do 16J bez ohledu na způsob jejího "pohonu", pak je to zjevně legitimní rozhodnutí vašeho svazu a nedá se nic dělat - je celkem jednoznačné, že PCP je ve výhodě a každý, kdo tento sport myslí vážně, by měl přemýšlet o pořízení adekvátní sportovní pomůcky, tedy kvalitní PCP pušky. Protože pokud existuje jen jedna oficiální sportovní kategorie "HFT", pak je zbytečné se čílit, že mám "jen" pružinu... Kdyby byla jen jedna jednotná kategorie závodů motorek, asi by taky brzy všichni jezdili na litrech (a nebo nadšenci do mopedů by holt zaujímali poslední místa :mrgreen: ).


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 20. led 2016 10:17:47 
Offline

Registrován: pon 27. led 2014 8:37:33
Příspěvky: 599
Ale vždyť na většině závodů v ČR v roce 2015 samostatná kategorie Recoiling byla. Tak nevím co Ušák pořád řeší? Že jel na závod (pohár) kde tato kategorie vypsána nebyla je jeho problém. Nikdo ho tam jet nenutil. Naopak na soutěžích kde tato kategorie vypsána byla nebyl zase vidět Ušák... ;)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 20. led 2016 10:37:39 
Offline
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 21. led 2014 21:03:17
Příspěvky: 3300
Bydliště: Praha
Schválně jsem se podíval, jak to bylo s pružinama vloni v poháru ČS.
Celkem bylo 13 závodů s těmito počty pružin:
Vlkava - 2 pružiny
Stárkov - 4
Stárkov - 4
Bohumín - 10
Bohumín - 10
Vlkava - 3
Vlkava - 3
Hadačka - 2
Hadačka - 2
Stárkov - 1
Stárkov - 1
Tuhaň - 1
Choltice - 6

Pokud odpočítám Bohumín, kde půlka startovního pole byla z Polska, tak nám na závody v průměru jezdili 2 pružinovkáři. A kdybych odpočítal Marcelu, tak jeden... Klidně jsem tu kategorii mohl pojmenovat "Marcela", protože ta jediná překonala minimální počet 7 závodů... Přesto byla kategorie Recoiling vypsána a na konci roku byla vyhlášena a střelci dostali poháry stejně jako ostatní. Tak jakápak diskriminace?

Česko - Polský pohár je obdoba mistrovských závodů, tedy mistr může být jen jeden a ten taky dostane na rok obří putovní diabolku, na kterou bude umístěno jeho jméno.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KTDsf1eJ5Bs


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 20. led 2016 10:49:08 
Offline

Registrován: pon 27. led 2014 8:37:33
Příspěvky: 599
Na druhou stranu na poháru CAFTA byla ta účast pružin mnohem lepší. Celkem 16 lidí a z toho 4 lidi si odstříleli minimálně 4 závody a mají tak kompletní top 4. Což nepovažuji za zanedbatelný počet závodníků, vzhledem k tomu že v Open bylo 75 závodníků, ale jen 15 z nich mělo komplet top 4!


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 20. led 2016 11:16:43 
Offline
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 21. led 2014 21:03:17
Příspěvky: 3300
Bydliště: Praha
Tomu jsem taky velmi rád. Však taky kategorie Recoiling byla vyhlášena a na závěr oceněna poháry jako ostatní. Takže zase nevidím žádnou diskriminaci.

A ještě bych dodal, že jestli někdo čekáte takzvanou "pozitivní diskriminaci", tak rovnou říkám, že na to zapomeňte. :D

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KTDsf1eJ5Bs


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 38 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz