FIELDTARGET.cz

Vše o vzduchovkách a jejich příslušenství.
Právě je čtv 28. bře 2024 12:40:52

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 44 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Nošení zbraní na závodech
PříspěvekNapsal: ned 10. úno 2019 16:34:58 
Offline
Člen CAFTA

Registrován: pát 07. úno 2014 20:37:35
Příspěvky: 512
Bydliště: Velká
xpetrx píše:
TosoguCz píše:
Poslední příspěvek 2015 :-)
Co jsem viděl tak lidem se vzduchovkami chybí základní návyky z ostrých zbraní. Po vystřelení se otočí klidně s hlavní namířenou na lidi okolo a podobně

Kde konkrétně jsi to viděl? Aby se pořadatel chytil za nos.
Před závodem bývají účastníci poučeni o bezpečnosti a pokud ji nedodržují tak je jim to potřeba připomenout, nebo jsou tam rozhodčí.


Asi bych zpětně po akci neřešil pořadatele, to už nemá smysl....

Pokud komukoliv nepřipadne zacházení se zbraní jakýmkoliv účastníkem závodu bezpečné a v souladu s pravidly, je asi jediným správným řešením upozornit dotyčného na místě co a proč dělá špatně nebo v rozporu s pravidly (ostatně ve skupince jste si vzájemně rozhodčími) a pokud upozornění nezabere, oznámit hned (ne po závodě ani po pár dnech na fóru) pořadateli. Pořadatel by měl hned posoudit, upozornit, hlídat skupinku trošku víc a pokud se nebezpečné chování bude opakovat, střelce vyloučit ze závodu. Jiné řešení to nemá. Bezpečnost by měla být vždy na prvním místě.

_________________
Air Arms TX200 Mk3 / Optisan Viper 10x44
Air Arms S400F / Sightron SIH TAC 4-12x40 MD / kinderpažba
Air Arms HFT500 / Sightron SIH TAC 4-12x40 MD


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nošení zbraní na závodech
PříspěvekNapsal: ned 10. úno 2019 17:18:51 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 25. led 2014 20:46:48
Příspěvky: 610
Bydliště: Svitavy Lány
Jasně že řešit hned a na místě. Rozhodčí taky nemůže mít oči všude. A nováčci ještě nemívají vše zažité a chybu může udělat každý. A jestli se to na nějaké akci stává opakovaně, tak je potřeba se k tomu nějak postavit. Známe se a asi nikdo nechce, aby se na akci kterou pořádá, nebo je její účastník, stal nějaký průšvih.
Ale obecně napsat, že to někde viděl a řešit to poté někde na fóru je naprd. Na to tady už expert byl.

_________________
Air Arms EV2 MK4 / Optisan CP 10x32P mil-MH10x
Slavie 620, Slavie 630
I pád na držku je pohyb dopředu!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nošení zbraní na závodech
PříspěvekNapsal: ned 10. úno 2019 19:14:03 
Offline

Registrován: pát 22. led 2016 12:34:14
Příspěvky: 257
Já svým klukům vštěpuju, ať drží cokoliv takového - klidně i plastovou kuši na přísavky, tak ať si představí, že z toho pořád svítí laser a ten musí pořád kreslit po zemi či směřem k terči. Nabito nenabito. Prostě ihned po vytažení z pouzdra to nosit namířené dolů, na stanovišti nabíjím teprve až když mám směrováno na terč. Vystřelím a ihned opět mířím dolů. Do horizotálna se zbraň dostane na mžik jen když ji zase ukládám do poudra na zemi.

_________________
https://hft-morava-sever.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nošení zbraní na závodech
PříspěvekNapsal: pon 11. úno 2019 8:40:36 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. pro 2018 21:02:20
Příspěvky: 13
Bydliště: Větřní
JosefRune píše:
Já svým klukům vštěpuju, .....

To děláte správně. Hodlám tak vychovávat i svého syna až k tomu bude mít věk.

Jinak aby nedošlo k mýlce, že si stěžuju na konkrétní událost. Já jsem greenhorn co se s HFT zatím seznamuje a ná nějaké soutěžní akci jsem ještě nebyl kromě zjišťovací návštěvy. Ke vzduchovkám jsem se dostal ale přes střílení z ostrých zbraní a tak si těhle věcí všímám. Viděl jsem tedy zatím jen spoustu HFT videí a nějaké prohřešky se dají vidět celkem často. Tak jsem si říkal, že když sem své dojmy napíšu a přečte si to někdo kdo dosud o takových způsobech manipulace neuvažoval, že na to bude třeba příště myslet.

A samozřejmě vím, že tady si to přečte jen málo lidí. Takže si beru rady k srdci a pokud si budu myslet, že se někdo chová nebezpečně tak na to rozhodčí upozorním.

_________________
Roman U.
http://www.tosogu.cz

HW97k STL blue laminated, Valiant 6-24x50


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nošení zbraní na závodech
PříspěvekNapsal: pon 11. úno 2019 9:19:42 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 25. led 2014 20:46:48
Příspěvky: 610
Bydliště: Svitavy Lány
To nebylo moc šťastné. To je jako napsat, že jsem v televizi viděl jak červené auto někoho nabořilo, tudíš řidiči červených aut jsou špatní řidiči. Jako pořadatel se snažím aby se bezpečnost zlepšovala. Ono to čte dost lidí i zájemci o Hft a pokud si tady přečtou, že je to někde nebezpečné, tak se s děckama ani nepřijedou podívat. Proto se tohle snažíme řešit okamžitě na závodech a ne na foru třeba půl roku zpátky.

_________________
Air Arms EV2 MK4 / Optisan CP 10x32P mil-MH10x
Slavie 620, Slavie 630
I pád na držku je pohyb dopředu!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nošení zbraní na závodech
PříspěvekNapsal: pon 11. úno 2019 13:29:36 
Offline
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 21. led 2014 21:03:17
Příspěvky: 3299
Bydliště: Praha
Já myslím, že na tomto poli se u nás odvedl obrovský kus práce. Zvýšit bezpečnost a obecné povědomí o zacházení se zbraněmi byl jeden z hlavních úkolů proč se zakládala Cafta a proč se začala dodržovat jednotná pravidla a začal se klást velký důraz na jejich dodržování. Další velký vliv na standardizaci bezpečnostních vzorců chování měl pohár Cafta, který vytvořil jakýsi mustr ukázkového závodu, kde se lidi z různých částí republiky učili a inspirovali navzájem. Stačí vzpomenout jak rychle se lidi naučili nosit pušky hlavní dolů, když se na to navzájem všichni upozorňovali. Případně jak si lidi začali hledět 16joulového limitu, když věděli, že na každém pohárovém kole půjdou přes chrono a když budou mít větší výkon, tak budou vyloučeni.
Takže pokud jdu na závod do klubu, kde si něco podobného už zažili, tak nevidím problémy. Samozřejmě vždycky se může něco stát, to se nedá nikdy vyloučit a otázka nezní jestli, ale kdy se to stane, a proto je důležité tomu nejít naproti.

Jinak já jsem na vzduchovky taky přešel z palných (mám zbroják už 22 let) a musím říct, že na vzduchovkářských akcích se cítím podstatně bezpečněji než na střelnici mezi všemi těmi kovboji, kteří tam obvykle chodí. Vzduchovkáři jsou aspoň vycepovaní z HFT závodů, kdežto na střelnici se se dají potkat všelijací bouchalové, kteří akorát kdysi zvládli napsat testy a jinak o bezpečné střelbě nemají pojem.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KTDsf1eJ5Bs


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nošení zbraní na závodech
PříspěvekNapsal: úte 12. úno 2019 7:08:45 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 10. pro 2018 21:02:20
Příspěvky: 13
Bydliště: Větřní
xpetrx píše:
To nebylo moc šťastné.

Souhlasím že v tom kontextu nebylo.

Kubajzz píše:
Já myslím, že na tomto poli se u nás odvedl obrovský kus práce.

Tak to je dobře.
A ano to je bohužel pravda na střelnici se dá stále potkat lecjaký "odborník".

_________________
Roman U.
http://www.tosogu.cz

HW97k STL blue laminated, Valiant 6-24x50


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nošení zbraní na závodech
PříspěvekNapsal: pon 01. črc 2019 6:23:01 
Offline

Registrován: pát 22. led 2016 12:34:14
Příspěvky: 257
Nejsem pořadatel závodů, ani nemám dost zkušeností nebo ambice někoho školit. Ale to, čeho jsem byl svědkem několikrát za poslední závod, mě utvrdilo v tom, že se bude muset poučení o pravidlech bezpečné střelby uchopit nějak jinak a důsledně ji na trati vyžadovat. Pořád se sice opakuje, že podpisem do startovní listiny soutěžící potvrzuje seznámení se s pravidly, a tak nějak i svou svéprávnost. Občas to ale někdo bere jen jako nějakou formalitu a návyky nemá absolutně žádné.

Příklad:
I když je závodník několikrát první den kolegy ve skupině i sousedy napomenut, že se zbraní se jde na stanoviště s hlavní dolů a stejně tak se musí zvedat se se zbraní zpět z podložky, opakovaně bylo se zbraní manipulováno jako s rybářským prutem. Reakcí na upozornění byl jen shovívavý úsměv moudřejšícho a zabručení "jó jó". Tečkou druhý den bylo, když jsem ležel na posledním stanovišti a pán vedle mě stál, steyra mezi koleny a ládoval tam diabolku. Když jsem se ptal, co jako dělá, tak odpovědí mi bylo "v pohodě, já už jsem dostřílel, jen trénink". To že vedle něj ležím, on téměř nade mnou manipuluje s flintou ho nechávalo stoicky klidným. Takže pán v klidu nabil a s nabitou zbraní popošel na další sklopku. Zakopnutí, zavrávorání či technická závada by vedla střelu určitě ne bezpečným směrem.

Když jsem pln takto nabitých dojmů řešil s kolegy, co s tím dál, padl výborný návrh. Zařadit do úvodního proslovu o bezpečnosti názornou ukázku, jak se zbraní manipulovat. On to sice každý přece ví, ale jen do doby, než se stane něco, co si nikdo nepřeje.


Mám tenhle sport i partu lidí okolo moc rád, ale nechci se tam bát. Prosím proto zkušenější o nějaký návrh řešení, jak těmto situacím v budoucnu předejít.

_________________
https://hft-morava-sever.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nošení zbraní na závodech
PříspěvekNapsal: čtv 20. úno 2020 10:59:04 
Offline

Registrován: pát 22. led 2016 12:34:14
Příspěvky: 257
Výtah z pravidel:
1.13. V případě sporu, je možné zavolat hlavního rozhodčího, a jeho rozhodnutí je konečné.
1.14. Pokud jste z nějakého důvodu upozorněni rozhodčím (technika střelby, bezpečnostní pravidla), prosím, dodržujte jeho požadavek, protože rozhodčí jsou na závodě pro zajištění bezpečné a spravedlivé střelby.

Bylo již někdy nutno toto řešit? Nemám na mysli spor o správně provedenou pozici, ale opakované ignorování bezpečnostních pravidel. Ono pokud je obecně v pravidlech (ostatně i v zákoně) uvedeno, že se něco musí dodržovat, ale chybí zmínění sankce, tak na to každý dlabe. Něco jako "žlutá karta" atp.
Pochopitelně chápu, že to může být tenký led od nějaké buzerace. Třeba více rozhodčích na trati...?

_________________
https://hft-morava-sever.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Nošení zbraní na závodech
PříspěvekNapsal: sob 22. úno 2020 11:16:56 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: ned 26. led 2014 11:29:06
Příspěvky: 240
"chybí zmínění sankce, tak na to každý dlabe. Něco jako "žlutá karta" atp."

To vubec neni spatny napad.

_________________
http://martynzrx.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 44 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz