FIELDTARGET.cz

Vše o vzduchovkách a jejich příslušenství.
Právě je čtv 28. bře 2024 11:38:45

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Dobré mravy na trati
PříspěvekNapsal: úte 18. srp 2015 23:42:58 
Offline
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 21. led 2014 21:03:17
Příspěvky: 3299
Bydliště: Praha
K založení tohoto vlákna mě přiměly různé věci a diskuze, s kterými se setkávám na závodech.

HFT vychází z anglo-saských tradic, které jsou založené na zvycích a zažitých postupech. Narozdíl od kontinentálních systémů se tam neklade takový důraz na striktní vyjmenování všech podmínek, které se často nechávají na takzvaném "zdravém rozumu", což u nás občas bývá problém.
Proto bych chtěl napsat aspoň pár věcí, které v pravidlech nejsou a zřejmě ani nikdy nebudou, ale patří k zvyklostem nebo dobrým mravům.
Zdaleka nepopíšu všechny a budu rád, když další doplníte nebo se na ně zeptáte v diskuzi.
Znalost pravidel je samozřejmostí, tím se tady nebudu zabývat.

K dobrým mravům a zvykům patří:
Pomáhat ostatním - Často si můžete například setkat s tím, že střelci si navzájem stíní optiky, když jim do nich svítí slunce pod nevhodným úhlem. Když ten, co střílí, má problém rozeznat ostřílenou killzónu, tak mu spolustřelec na požádání zatahá za špagát, tím se killzóna zahýbe a ukážou se její hrany. Občas se můžeme setkat se stanovištěm, na kterém je problém se udržet (z kopce atd.) - v tom případě zase můžete vidět, že spolustřelec si stoupne tak, aby střelci udělal oporu o nohu atd.
Zbytečně nevyrušovat - závody obvykle probíhají za přátelského hovoru, na tom není nic špatného, jen by jeho hlasitost neměla přesahovat rozumnou mez. Stejně tak hlasitě nekomentujeme cizí ani vlastní výstřely, i když chápu, že je to občas obtížné.
Nezdržujeme - časový limit 2 minuty se dokonce dostal už i do pravidel (zřejmě to začal být problém už i v Anglii) a počítá se od přiblížení ke kolíku, takže nepoleháváme a nezdržujeme kvůli tomu, že čekáme až se utiší vítr atd.
K dobrým mravům a zvykům patří jít po závodě pomoct uklidit trať. Pořádatelé si dali velkou práci ji pro nás připravit a pokud přímo nestavíte, tak je pěkné jim jít pomoct třeba smotat provázky atp.
K nepsaným zvykům, které v pravidlech nenajdete, na našich nebo třeba polských závodech patří, že střelec si na stanovišti zatáhnutím za špagát sám postaví sklopky. Potom co je trefí už je nezvedá, ale nechá je na následujícím střelci. Tady bych jenom upozornil, že v Anglii je tomu naopak, oni staví po sobě.
Když se vám v průběhu závodu stane, že si nejste jistí, zda jste třeba nabili nebo třeba nestrčili diabolku naopak nebo máte jakýkoliv jiný problém, tak můžete vystřelit bezpečně do země, ale vždy to musí být po nahlášení spolustřelcům ve skupině. A střílí se do země jako nemířený výstřel, nikdy ne na sklopku nebo mířeně do stromu atd.
Když střílí ve skupině junior, tak je zvykem, že junior střílí první.
Pokud dojde po závodě k rozstřelu o medaile, tak je zvykem střelci po ráně zatleskat, i když nepoloží sklopku.
Střelci se při závodě hlídají navzájem. Nezapomeňte, že naši spolustřelci jsou během závodu zároveň rozhodčí, kteří potvrzují naše zásahy, hlídají zda v okolí nehrozí nějaké nebezpečí a obecně dbají o náš bezproblémový výstřel. Nebuďte uražení a nedivte se, když vás někdo upozorní na pravidla nebo bezpečnost, naopak mu poděkujte, ten střelec to dělá nejen kvůli sobě, ale i kvůli vám. A zároveň se nebojte někoho na případné porušení pravidel nebo bezpečnosti upozornit. Vzpomínám si třeba, jak rychle jsme se naučili nosit pušky hlavní dolů, stačilo pár závodů, na kterých jsme se na to navzájem upozorňovali a dnes už se nic takového nevyskytuje, stejně jako opírání pušky o nohu.

Bylo to trochu nesouvislé. Prosím, doplňte mě dále.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KTDsf1eJ5Bs


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dobré mravy na trati a mimo ni
PříspěvekNapsal: stř 19. srp 2015 1:06:17 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 25. led 2014 20:46:48
Příspěvky: 610
Bydliště: Svitavy Lány
A já to rozmáznu. Co myšlenka fair play ?
To si fakt někdo v Drozdově myslel, že když půjdu jen s juniorem budu mít nějakou výhodu? Nemám potřebu porazit nikoho podvodem, či nějakou smyšlenou výhodou. V neděli jste ode mě dostali jistou volnost s výběrem skupin, protože dost lidí bylo přihlášeno jen na sobotu a někdo přijel jen na neděli, ale tu chybu už neudělám. Jestli příště budu spoluorganizovat závod tak dostanete přiděleno číslo skupiny a nic se měnit nebude. Je zajímavé, že si nikdo nepřišel stěžovat ani jednomu ze dvou zbývajících rozhodčích, ale "postěžoval" si Žabákovi. A buďte v klidu srabíci, žabák je tak fér, že si jméno toho dotyčného nechal pro sebe.
Jsem rád, že mě někdo upozorní, že nestřílím podle pravidel. Rád pomůžu spolustřelci ve skupině třeba s tím, že ho upozorním, když míří na jinou sklopku, či střílí jinak, než je povinná poloha, či mu pomohu je t tím že mu podám zbraň, nebo jen tím že mu pomohu vstát. Mám úctu k těm co pro mě připraví trať a já přijedu můžu střílet a nemusím se o nic starat. Pokud budu moci rád pomůžu s přípravou či úklidem tratě.

_________________
Air Arms EV2 MK4 / Optisan CP 10x32P mil-MH10x
Slavie 620, Slavie 630
I pád na držku je pohyb dopředu!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dobré mravy na trati
PříspěvekNapsal: stř 19. srp 2015 7:50:58 
Offline
Člen CAFTA

Registrován: pon 27. led 2014 8:23:47
Příspěvky: 473
Bydliště: Lipová
Na příspěvek Xpetra musím reagovat jakožto střelec v jeho sobotní skupině.V neděli jsem
s xpetrem a juniorem nastoupil tak jako v sobotu na první stanoviště.Poté přišel na dvojku
Alda sám s tím,že nikoho k sobě nemá/neřeším důvod proč nikoho k sobě nesehnal/.
Xpetr následně volal HLASITĚ ať někdo nastoupí k Aldovi ze skupin po třech.Několikrát ještě
s tím-pošlete to dál.Když nikdo ani ťuk,zeptal se mne jestli nechci jít k Aldovi. To jsem odmítl
kvůli tomu juniorovi.Tak volal dále a zase nikdo nereagoval.Takže vydal rozhodnutí jako rozhodčí
a přidělil mne do skupiny k Aldovi. To,že se někdo kvůli juniorovi ozval vítám.Jen by mne zajímalo,kvůli těm dobrým mravům,zda střelci,kteří toto postřehli, nevěděli také o nějaké skupině po třech střelcích.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dobré mravy na trati
PříspěvekNapsal: stř 19. srp 2015 8:18:52 
Offline
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 21. led 2014 11:42:43
Příspěvky: 1776
Bydliště: Praha
Já tedy nevím, ale opravdu máte pocit, že lidi vědí o čem se tady bavíte? Já tam byl a vůbec netuším... :roll: :roll:

_________________
https://www.air-chrony.com (střelecké chrono)
https://www.tactical-evo.com (příslušenství pro střelce)

Vždy bojuj do poslední sklopky!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dobré mravy na trati
PříspěvekNapsal: stř 19. srp 2015 9:02:19 
Offline
Člen CAFTA

Registrován: stř 12. úno 2014 17:05:50
Příspěvky: 281
Toto dle mého názoru patří do vlákna o závodě v Drozdově. Navíc nevidím důvod řešit složení skupiny zde na fóru. Pokud měl někdo něco proti, měl možnost se vyjádřit přímo na trati nebo oficiálně po ukončení závodu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dobré mravy na trati
PříspěvekNapsal: stř 19. srp 2015 9:24:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 25. led 2014 20:46:48
Příspěvky: 610
Bydliště: Svitavy Lány
Ono už to bylo vícekrát, že měl někdo připomínku k tomu, že jdu sám s juniorem. Drozdov neřeším, byla moje chyba jako rozhodčího.
Stalo se nám jinde, že třetí ve skupině prostě nedorazil na stanoviště s tím, že chce střílet v jiné skupině. A my šli sami. A potom přijde dotaz na organizátora jak to že ti a ti šli jako rodina sami. :( :(
Prostě bych byl rád, kdyby se dodržovalo rozlosování skupin aby nevznikali takovéto situace.
A ten Drozdov to byla poslední kapka. A když už je to vlákno o dobrých mravech tak si myslím, že to sem i přijde.

_________________
Air Arms EV2 MK4 / Optisan CP 10x32P mil-MH10x
Slavie 620, Slavie 630
I pád na držku je pohyb dopředu!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dobré mravy na trati
PříspěvekNapsal: stř 19. srp 2015 9:40:12 
Offline
Člen CAFTA
Uživatelský avatar

Registrován: sob 25. led 2014 19:45:46
Příspěvky: 299
Bydliště: tam v lese pod horami
v Drozdově jsem nebyl ,ale od jisté doby chodím ve skupině s juniorem s cizím 3tím střelcem a mám klid

_________________
Steyr LG 110 FT - Sightron 4-12x40 HHR
Steyr LG 110 FT Guntuning - Sightron 4-12x40 HHR


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dobré mravy na trati
PříspěvekNapsal: stř 19. srp 2015 10:05:59 
Offline
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 21. led 2014 21:03:17
Příspěvky: 3299
Bydliště: Praha
V Drozdově jsem taky byl, ale doteď jsem netušil, že by tam byl nějaký "problém"...
Každopádně při střelbě s juniory bude problém vždycky a vyřešit to nějak jednoznačně ke spokojenosti všech prostě nejde.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KTDsf1eJ5Bs


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dobré mravy na trati
PříspěvekNapsal: stř 19. srp 2015 10:48:37 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: sob 25. led 2014 20:46:48
Příspěvky: 610
Bydliště: Svitavy Lány
Ten "problém" se táhne déle. Když to vezmu z jiné strany, tak někde se sejdou ve skupině kamarádi a může být ten samý "problém" v jiném vydání. ;)
Ale jak už jsem psal, v Drozdově to byla moje chyba měl jsem si to lépe ošéfovat.

_________________
Air Arms EV2 MK4 / Optisan CP 10x32P mil-MH10x
Slavie 620, Slavie 630
I pád na držku je pohyb dopředu!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dobré mravy na trati
PříspěvekNapsal: stř 19. srp 2015 21:12:44 
Offline

Registrován: ned 26. led 2014 20:55:55
Příspěvky: 564
Bydliště: Ulánbátar a Lužické hory
Dobre mravy a zvyklosti na zavodech kde toto vse určují mantinely propracovanych pravidel mi zni stejne blbe jako ze se mi zdrave poti nohy a pod. :)

_________________
AGN Vulcan Tactic .22 + Burris Timberline
FWB 800FT + BR Leupold Competition 45 × 45
HW100 FSB .177 + Burris Timberline
A ... "Nikdy nemluvim nepravdu" :) / Old Shatterhand /
Sedme pravidlo : "Nepokradeš"...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz