FIELDTARGET.cz

Vše o vzduchovkách a jejich příslušenství.
Právě je čtv 28. bře 2024 14:12:26

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 57 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: HFT a junioři
PříspěvekNapsal: pon 12. pro 2016 21:29:23 
Offline
Člen CAFTA
Uživatelský avatar

Registrován: úte 28. led 2014 18:20:17
Příspěvky: 682
Bydliště: Bystřany
Taky se přidám s troškou do mlýna... Už jsem nad tím párkrát přemýšlel,jak to udělat aby to bylo fér, zvlášť když jsem viděl 16letého Markuse na stupních vítězů s 10 letým Tóbou a HftPandou..?! :shock:
Teď občas jdu se Štěpánem,je mu 7, pušku ač maximálně odlehčenou ještě sotva udrží,bez nožiček a občasné podpory není možné aby něco nastřílel ,ale i tak bych se nechtěl dostat do situace kdy by přestřílel někoho kdo šel bez úlev....On by byl samozřejmě rád,ale...
Myslím že by byly rozumné rozdělení do kategorii Open, ženy, pružiny, junior bez úlev, junior "s pomocí". Pokud se prcek bude cítit dost zdatný na to aby šel bez pomoci,muže jít jako junior nebo i jako Open i když to Open bych ještě zvážil. Pokud jde někdo jako Open jde tudíž jako vylosovaný v nějaké skupině a né s doprovodem,nebo dozorem.Jednou mu není 18 a basta. Svůj um a ego může předvézt na MČR kde se může stát mistrem.
Závodní trať musí být stavěná pro dospěláky, jelikož těch přijede na závod třeba 40 a víc a většina už to hodně dobře umí. Je jen pár možností jak střelci stížit dobrý zásah: malé kilzóny na velké vzdálenosti, střelba od kolíku, střelba z loktů.....Tohle všechno je pro juniory těžké a mnohdy nereálné,ale oni se nemusí měřit s dospělými,mezi sobě rovnými na tom budou stejně. Je předsi jedno pokud dají místo 60 bodů jen 40,ale budou mít s tím stejné problémy. Jen si vemte jak dopadá závod pokud třeba nefouká vítr,většina střelců se namačká do max -10....A navíc HFT by měla být jakási imitace lovu,mám zato že to tak i vzniklo. Vždyt když půjdete na zajíce,tak ho taky nebudete přemlouvat aby vylezl z roští že na něj ze své pozice špatně vidíte....Abych se vrátil k juniorům, pokud bych byl juniorem a střílel bez pomoci a díky tomu dal pár zerek tak by mě hodně mrzelo kdyby vyhrál junior který svůj velikostní hendikept řešil různými úlevami. Tak že buď kategorii "junior s pomocí" neřešit a A oficiálně počítat jen s kategorii Junior která bude podle stejných pravidel jako pro ostatní střelce. A nebo tuto kategorii rozdělit.Vždyť taky může přijít nějaký rodič se 4letým prckem a pomáhat mu třeba mačkat spoušť.
Ještě dodám jako stavitel tratě,pokud mám podle pravidel postavit stoj bez či s oporou,musím počítat se střelci různého vzrůstu, s leváky a praváky a ještě přemýšlet nad tím že musí být střelitelná z leže? Ještě jedna možnost by byla: na tomto stanovišti by byla jedna na víc barevně odlišná sklopka právě pro juniory.....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: HFT a junioři
PříspěvekNapsal: úte 13. pro 2016 6:54:51 
Offline
Člen CAFTA
Uživatelský avatar

Registrován: ned 26. led 2014 13:21:48
Příspěvky: 487
Bydliště: F-M
Když jsem před lety začal s Maruš střílet tak se junioři dělili na mladší a starší s samostatně se vyhlašovali (převzato z PL).
Mladší junior přeskakoval povinné polohy (nebo se mu nezapisovaly), dále mohl užívat pomoci opatrovníka.
Nejmladší děti můžou střílet s nožiček a opor rodičů.

U juniorů jde především o to aby je to bavilo. :!: :!: .

V minulosti jsem chtěl ať se napíše dodatek o juniorech do pravidel, ale nedošlo k tomu. Tak se junioři střílí podle dohody mezi rodiči.

Junior starší přechází do senior od 17 let přesto podle zákona musí mít opatrovníka (nemusí to být rodič) stačí osoba plnoletá která toto podepíše ve startovní listině a na kartě závodníka.


Jsem ochoten s rodiči a vedení CAFTA přispět k doplnění upřesnění pravidel.

Vladimír

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=LxVIt_V3jJc
Steyr, Vortex


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: HFT a junioři
PříspěvekNapsal: úte 13. pro 2016 10:51:04 
Offline
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 21. led 2014 21:03:17
Příspěvky: 3299
Bydliště: Praha
Já na to nemám nijak vyhraněný názor a nebráním se jakékoliv diskuzi a hlavně jakékoliv aktivitě z vaší strany.
Nicméně, když vyjdu z reality:
1. V originálních pravidlech je stanoven nejnižší věk 9 let. Pro mladší děti ten sport v zásadě není určen.
2. Juniorů chodí na závody jen pár (3-6) a v jejich dělení na další podkategorie nevidím smysl.
3. Ohledně úlev - Tóba má 10 roků a střílí povinné polohy stejně jako kterýkoliv senior. Na ME netrefil z 12-ti ran bez opory jeden jediný stoják (stejně jako já). Podotýkám, že pušku má standardního Walthera LG400. Podle mě jsou jakékoliv úlevy pro děti zbytečné. Na to konto bych řekl, že než jdou na závod, tak ty děti by měly mít za sebou nějakou minimální přípravu - není možné, aby teprve na závodech zjišťovaly jak mají držet pušku a podobně. Pokud neudrží pušku na stojáku, tak je to především pohodlností, a že to s nimi nikdo předtím netrénoval ani je k tomu nevedl.

Abych to shrnul, tak já jsem toho názoru, že junior je jednoduše střelec, který v den závodu ještě neoslavil 18-té narozeniny, je nezletilý, a proto musí střílet pod dohledem rodiče nebo jeho zástupce a jinak bych k němu přistupoval jako ke komukoliv jinému.
Nicméně nebráním se ničemu a pokud vytvoříte smysluplná pravidla pro juniory, budu podle nich postupovat.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KTDsf1eJ5Bs


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: HFT a junioři
PříspěvekNapsal: úte 13. pro 2016 14:09:00 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 15. bře 2016 6:19:23
Příspěvky: 66
Bydliště: Znojmo
Hlavne prosim, aby nekdo povolany udelal na konci "tecku". Nejlepe predseda za CAFTA (teda alespon pro CAFTA pohar, a ostatni kluby se treba pridaji), Dekuji Kubajzzi :)
Bude zalezet na pravidlech WHFTO. Nemeli bychom byt odlisni od techto vznikajicich mezinarodnich pravidel, ale to znamena, ze v pravidlech WHFTO by to melo byt jasne taky. (idealne leden 2017, nejpozdeji kveten 2017).

Vypada to, ze par lidi to jiz resilo (asi ti s juniory v rodine), nabizi se pomoc s pravidly i ochota na domluve, ale to je otevreny konec. Jak jsem psal, varianta "pro vsechny stejna pravidla" = pravidlove nejcistejsi a nejjednodussi reseni. Kdyz se to bude dodrzovat vzdy a u vsech zavodniku, nevidim problem s vysvetlenim, ze to tak proste je. S tou motivaci junioru pri NULACH uz si nejsem tak jisty, ale to je vec jina, hlavne at to delaji vsichni stejne.
Na tom jsme se zatim vicemene shodli vsichni.

Aktualne je v pravidlech (original UKHFTA i preklad):
BEZPEČNOST
Bod 1
Všechny střelecké aktivity musí být prováděny v souladu s těmito pravidly

To tedy znamena, ze stejna pravidla plati pro vsechny jiz nyni (cca jak psal Kubajzz)... a z nejakeho duvodu (treba i logickeho), se to tak dosud nedelalo (napr. protoze to v Polsku delaji jinak, nevim)

UKHFTA pravidla deli juniorske skupiny na 9-13vc. a 14-16vc a 17+ jsou jiz seniori, (jak psal Vladimir.K) a kvuli ČR zakonu zrejme stale pod dohledem 18+ osoby, (jak psal rovnez). Nicmene neni zadna zminka o pomoci / preskakovani povinnych = nejspise plati stejna pravidla pro povinne polohy pro vsechny.
WHFTO pravidla jsou zatim v jednani.

Podle ČR neni spodni vekova hranice strelce definovana (aspon jsem nenasel), podle UKHFTA je to tech 9let. WHFTO je zatim v reseni.

Jak psal Moloto, taky bych to rad videl napsane (i kdyz text aktualnich pravidel se da takto vylozit jiz nyni), a urcite recene na rozprave pred zavodem (pokud to tak nakonec dopadne, a nez se to zabehne v praxi).

Vyhlasovani tolika skupin pri ucasti 2-5 junioru si neumim predstavit, takze slouceni a stejna pravidla pro vsechny je asi nejlepsi reseni pro soucasny stav na zavodech.

Trochu protiargument:
zdravotni - pokud ISSF strili do 14 let ze zeme (jak psal Moloto), asi pro to maji "nejake duvody" a nevim jestli to neni moudre (rozhodnuti bych nechal na rodici). Nejde o pouhe 4 povinne na zavode, ale o trenink, kde je (melo by byt) tech ran trochu vice a v mensich davkach za sebou... Rodic vyresi tim, ze kdyz nechce kazit diteti rust, napise stanoviste za NULA, a stage bud nebude strilena vubec nebo se streli ze zeme (vetsinou to lze)... neodporuje to "pro vsechny stejna pravidla", protoze ma za NULA, a treninkovy vystrel na odhad vzdalenosti a vetru se hodi vzdy. Az junior povyroste, "dle uvazeni rodice", zacnou trenovat a strilet povinne polohy bez opor...

:idea: Takze se vlastne cekame na WHFTO pravidla..., a ty jsou zatim v jednani... Tam to bude snad jasny, protoze predpokladam, ze je budeme prejimat jen s malymi upravami v bodech, ktere odporuji CR zakonu.
H.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: HFT a junioři
PříspěvekNapsal: úte 13. pro 2016 19:15:38 
Offline
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 21. led 2014 21:03:17
Příspěvky: 3299
Bydliště: Praha
Na tvorbě WHFTO pravidel se podílím. Původně jsem předpokládal, že na juniory se použije překlad polských pravidel, ale ty jsou překombinované a oni sami od toho utíkají. Pravděpodobně se všechno bude řešit cestou <18 a bez úlev. Prostě Junior zřejmě bude stejná kategorie jako třeba Ladies bez zvláštních výjimek, pouze tam bude povinný doprovod.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KTDsf1eJ5Bs


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: HFT a junioři
PříspěvekNapsal: úte 13. pro 2016 19:50:30 
Offline
Člen CAFTA
Uživatelský avatar

Registrován: sob 25. led 2014 21:20:19
Příspěvky: 401
Bydliště: Krásná Studánka
Jsem pro. Vse se tim znacne zjednodussi. A 10ti lety decka by to meli dat. Holt budou muset doma potrenovat :) A mit adekvatni vybavu. Na klubove urovni bych to neresil. Nechal bych to na cesky pohar.

_________________
Nechceš mít draka pod věží? Dbej, ať ti do nosu nesněží!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: HFT a junioři
PříspěvekNapsal: úte 13. pro 2016 20:25:48 
Offline
Člen CAFTA
Uživatelský avatar

Registrován: úte 28. led 2014 18:20:17
Příspěvky: 682
Bydliště: Bystřany
Ještě doplním... Ač se snažím přivézt ke střílení svého nejmenšího 7 letého synka, kterého to baví tak ho příští rok na pohárový závod nepřihlásím pokud nebude umět střílet bez úlev, jelikož to není fér vůči vyspělejším juniorům. I když to Jakub neřeší jelikož je juniorů jako šafránu ,ale toto by měly být prestižní závody a někteří prckové do nich bohužel ještě nedorostli.
Něco jiného mohou být klubové závody,tam by se měli junioři učit a motivovat a hlavně bavit.Jak jinak se naučí třeba vzdálenosti,když by to nesměli s rodičem probrat. Byl bych pro jim buď ,při povinných polohách postavit extra sklopku,jednodušší a větší....nebo jim zrušit polohy bez opory a nahradit je jen pro ně postavenou oporou,na tom by vyrostli a po několika letech by měli trať jako ostatní.Co se týče výbavy , i 3kg puška je pro dítě vážící 25kg docela dost těžká činka. Pro 100 kilového dospěláka by to znamenalo pušku vážící 12kg. Jen bych se přimlouval za "tenčí" kolíky, tyhle hranatý trámky na pergolu dávaly zabrat i mě a to si kupuji rukavice s max velikostí.. :D
Ono si můžeme říct ,že je to jedno,ať si střílí jak chtějí ,hlavně že se baví,ale každá hra má svá pravidla i to blbé pexeso....A pokud by se měla teď nějaká pravidla vytvářet a dál se podle nich řídit,tak kdy by sme o tom měli mluvit,když né teď. Přece to neuděláme jak naše vláda ,která když vyplodí nový zákon ,zjistí že je to kravina,tak vydá novelu a nejlépe novelu novely.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: HFT a junioři
PříspěvekNapsal: úte 13. pro 2016 20:49:00 
Offline
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 21. led 2014 11:42:43
Příspěvky: 1776
Bydliště: Praha
Zatím to vstřebávám, ale v zásadě jsem pro, aby to bylo bez úlev. Dítě 9-11 let už pušku udrží, i když třeba ne úplně ok. I Filip říkal, že to nechce střílet z nožiček. Myslím, že to může být naopak pro ně i motivační. A menší děti z toho stejně nemají rozum, takže pokud se jim někde pomůže něco přidržet, nemám s tím problém.

_________________
https://www.air-chrony.com (střelecké chrono)
https://www.tactical-evo.com (příslušenství pro střelce)

Vždy bojuj do poslední sklopky!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: HFT a junioři
PříspěvekNapsal: úte 13. pro 2016 21:19:15 
Offline
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 21. led 2014 21:03:17
Příspěvky: 3299
Bydliště: Praha
Co se týká těch kolíků, tak jsem nedávno navrhoval snížit minimální průměr na 20mm.
Ty 35mm jsou fakt klády... Zas na druhou stranu, ty se nehnou.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KTDsf1eJ5Bs


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: HFT a junioři
PříspěvekNapsal: úte 13. pro 2016 23:11:02 
Offline
Člen CAFTA
Uživatelský avatar

Registrován: úte 28. led 2014 18:20:17
Příspěvky: 682
Bydliště: Bystřany
Koliky byly jako odlehčení..:) je fakt že se nehnou a ty vaše ani neroztlučou,to spíš zlomim palici...:)
Jde jen o to že když už se HFT nějakým způsobem vyvíjí a s ním pravidla ,tak proč o tom nepřemýšlet. Je mi jasné že nikomu z nás nebude vadit když se pomůže dítěti,vždyť si sami mezi sebou také pomáháme, když nam ujíždějí nohy na svahu, když nam svítí slunce do optiky...atd....ale ted je možnost než se to napíše na papír,pořádně to promyslet.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 57 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz