FIELDTARGET.cz

Vše o vzduchovkách a jejich příslušenství.
Právě je sob 27. dub 2024 20:44:21

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Testy konzistence
PříspěvekNapsal: čtv 01. kvě 2014 23:05:32 
Offline
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 21. led 2014 21:03:17
Příspěvky: 3311
Bydliště: Praha
Tak jak jste na tom s konzistencí?

Dneska jsem zjistil, že mi Walther lítá nějak rychleji (o cca 2-3 metry - byl pořád na zimní nastavení). Tak jsem otestoval Walthera a zároveň s ním jsem sfouknul taky test Airchrony.
K pořádnému testu konzistence jsem se už dlouho nedostal, protože před pár lety jsem zjistil, že když přestanu řešit konzistenci, tak začnu mnohem líp střílet... :lol:
No ale přecejenom je dobré občas zkusit, jak na tom ta puška je. ;) Od té doby co mám hliníkovou kartuši, která má menší objem (150 cm3), jsem to nezkoušel.

Prvně jsem pošteloval rychlost na 240 m/s, pak natlakoval pušku asi na 220 bar a dal prvních 10 ran. No docela jsem zíral, když jsem viděl, že nejméně bylo 240 a nejvíce 241. :shock:
Obrázek

Tak jsem dal dalších 20 ran. Objevilo se tam jednou 239ms, takže už to není +-0,5 m/s. Grrr... :x
Obrázek

No nic, pokračujem na 50 ran. Nezměnilo se nic, konzistence se drží na +-1 m/s. :shock:
Obrázek

Tak jdu na 70 ran. Sakra, objevilo se tam jedenkrát 242 m/s. Co sakra? Už jsem zase v zajetí čísel, které ve finále nic neznamenají? Asi jo. :lol:
Obrázek

No, dotáhnu to na 100, zkusit se to musí. ;) Posledních pět ran bylo 238 a úplně poslední rána 237 m/s při tlaku 100 bar.
Obrázek

Pro mě z toho celého testu vyplývá, že mám střílet do 100 barů, a že konzistence je super a tudíž ji opět přestávám řešit. :lol:
Ještě chci napsat ohledně Airchrony, že bylo pod mrakem, zrovna pršelo a seděl jsem v Břežanech pod střechou. S Chrony Master nebo Prochronem je měření v těchto podmínkách scifi, takže jsem byl docela zvědavý jak to dopadne... Přes Airchrony jsem vystřelil přesně 100 ran a to chrono změřilo přesně 100 ran... Počet nezměřených výstřelů byl nula.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KTDsf1eJ5Bs


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Testy konzistence
PříspěvekNapsal: pát 02. kvě 2014 16:46:15 
Offline

Registrován: sob 25. led 2014 22:51:55
Příspěvky: 120
Po výměně regulátoru u Hunting 5 jsem na tom tak, že 70 ran dám s konsistenci +- 1 metr. Pak je ručička manometru někde těsně nad 100 bary a s každou další ranou jde rychlost výrazně dolů.

Se starým regulátorem to stálo za houby - asi je nastavený na příliš velký tlak a tak o úsťové rychlosti rozhodovala ze všeho nejvíc doba, která uplynula od předešlého výstřelu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Testy konzistence
PříspěvekNapsal: pát 02. kvě 2014 17:38:05 
Offline
Člen CAFTA

Registrován: pát 24. led 2014 18:02:19
Příspěvky: 191
Bydliště: Klatovy
Nejlip je dat regulik do stolice s manometrem,spis ti propousti regulator do nizkotlaky komory.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Testy konzistence
PříspěvekNapsal: pát 02. kvě 2014 18:14:30 
Offline

Registrován: sob 25. led 2014 22:51:55
Příspěvky: 120
Jo jo, to jsem měl na mysli. Musím se tomu podívat na zoubek - testovací bazmeg s manometrem už je tady napůl vyrobený, jen dořezat poslední závit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Testy konzistence
PříspěvekNapsal: pát 02. kvě 2014 19:02:44 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. led 2014 12:35:34
Příspěvky: 215
Bydliště: Varberg
TAU MK 300 Sniper v provedení do 10J

Neprovedl jsem žádné sofistikované testování konzistence, ale možná, že si založím na tohle deník a budu měření i s okolními podmínkami dlouhodobě sledovat. Zatím mám k dispozici jen několik měření z různých míst.

1) Drozdov 8.2., moje první měření na místním chronu. Nová zbraň, sychravé počasí s teplotou okolo +4 stupňů: 183 m/s
2) Klubová střelnice Onsala 20.4., slunečno a teplota vzrůstající od +14 do cca +20 stupňů, série měření během několika hodin s novým polským chronem: 182 - 183 m/s. Chrono jsem musel stínit, za přímého slunka nechtělo měřit.
3) Interiér - skladová hala 21.4., teplota +16 stupňů, série měření: 182 - 183 m/s
4) Krytá střelnice 24.4., teplotu nevím, jedno orientační měření: 183 m/s
5) Mörrum 26.4., jasno teplota odpoledne před závodem cca +18 stupňů, jedno orientační měření: 183 m/s
6) Mörrum 27.4., můj první závod, teplota ráno při oficiálním měření pořadatelem cca +13 stupňů: 182,7 m/s (zatím jediné měření s desetinným místem).

Troufnu si tedy učinit odhad, že zbraň za různých vnějších podmínek drží rychlost přibližně 182,5 m/s +-0,5. Přesněji to zatím nezměřím, musel bych z polského chrona dostat údaje s desetinou.

K dnešnímu dni mám vystřeleno pár set ran (asi něco málo pod 1000), přesně to nevím.

Tlaková kartuše byla plněna prvotně na 300 Barů (Drozdov), později na méně podle tlaku v naší 8l láhvi.
Závod v Mörrum jsem zahajoval s tlakem cca 160 Barů.

Vyzkoušel jsem taky, kam až se dá dojít se zásobou vzduchu, abych věděl, kdy už nemá cenu střílet a musím dotlakovat.
Neměřil jsem chronem, ale propadem na terči ve vzdálenosti 30 m.
Na 100 Barech ještě střílí, jak má. Při poklesu tlaku k 90 Barům jsem již zaznamenal větší propad, než by měl být.
Takže si myslím, že jde v pohodě a s jistou rezervou přesně střílet do tlaku v kartuši cca 100 Barů.

Zbraň jsem nijak neupravoval. Používám ji tak, jak jsem převzal od výrobce a dodržuji radu odborníka: nevrtej se v tom :mrgreen:


Naposledy upravil FlyBear dne pát 02. kvě 2014 19:10:49, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Testy konzistence
PříspěvekNapsal: pát 02. kvě 2014 19:07:28 
Offline
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 21. led 2014 21:03:17
Příspěvky: 3311
Bydliště: Praha
Tam je důležité to měřit při měnícím se tlaku.
Když to změříš sice na různých místech, ale pokaždé při jednom tlaku (např. 200 bar), tak vždycky dostaneš stejný nebo podobný výsledek.
Naplň pušku na maximum, pak střílej do doby, kdy to začne evidentně klesat a přitom sleduj co se děje.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KTDsf1eJ5Bs


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Testy konzistence
PříspěvekNapsal: pát 02. kvě 2014 19:14:13 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. led 2014 12:35:34
Příspěvky: 215
Bydliště: Varberg
Doplnil jsem tento údaj do příspěvku.
I když jsem tlaky nezapisoval, při jednotlivých měřeních šlo o různé úrovně tlaku v kartuši.

S jistotou akorát vím, že první v Drozdově byla zbraň nová a kartuš na 300 Barech, měření na závodech v Mörrum bylo na cca 160 Barech.
Ostatní měření pak něco mezi mezi 280 a cca 130 Bary, jak kdy.

Fór je v tom, že TAUka, zvlášť ta na 10J, se nemusí zas tak často plnit.
Nemám to přesně spočítané, ale rozhodně dá pár set ran, než klesne na 100 Barů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Testy konzistence
PříspěvekNapsal: pát 02. kvě 2014 20:26:32 
Offline
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 21. led 2014 21:03:17
Příspěvky: 3311
Bydliště: Praha
JJ, ta spotřeba s výkonem neklesá lineárně. Nedávno jsem to zkoušel na Biathlonce - když jsem sundal výkon o 40%, tak počet použitelných ran vzrostl více než dvojnásobně.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KTDsf1eJ5Bs


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Testy konzistence
PříspěvekNapsal: sob 10. kvě 2014 20:22:39 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. led 2014 12:35:34
Příspěvky: 215
Bydliště: Varberg
Po dnešním závodě jsem provedl sérii čtyř měření. Puška byla celý den venku při teplotě vzduchu 8 až 14 stupňů (od rána do pozdního odpoledne), pak jela hodinu autem v transportním kufru a hned po vybalení ve skladu jsem šel měřit.

Tlak v kartuši ráno před závodem kousek nad 150 Barů, večer před měřením cca 125.

Všechny 4 rány ukázaly rychlost 183 m/s.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Testy konzistence
PříspěvekNapsal: pon 26. kvě 2014 9:02:01 
Offline

Registrován: úte 25. úno 2014 11:50:18
Příspěvky: 9
Když jsem měřil HW tak je rosdíl se změnou teploty minimální, ale u kriketa je 10 m/s a to byl rozdíl od posledního nástřelu 12 stupňů C. Je tam větší pracovní tlak a více vzduchu, jestli toto ovlivňuje pokles tlaku?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz