FIELDTARGET.cz

Vše o vzduchovkách a jejich příslušenství.
Právě je čtv 28. bře 2024 9:08:11

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Optisan Taipan a Burris Timberline
PříspěvekNapsal: ned 27. dub 2014 20:50:04 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. led 2014 12:35:34
Příspěvky: 215
Bydliště: Varberg
Právě jsme se vrátili ze závodů, další postřehy k optikám napíšu až na konci týdne, teď jdu slavit a spát, zítra musím zase na panské...
Ale na první závod to nebylo zlé, v naší kategorii mám 3. místo :) Šlo o kategorii začátečníků s PCP puškou do 10J, bylo v ní jen 8 soutěžících, první dva nastříleli 11 bodů z 15 možných, já 10 bodů.

Stříleli jsme klasické FT, já puškou s Burrisem a partnerka s Optisanem (obsadila 5. místo - pro ní to byla vůbec první střelecká soutěž, střílet začala letos na jaře).

Musím říct, že po počátečních problémem s nalezením vhodného způsobu jak otáčet na Burrisovi kolečkem paralaxy, když se třeba střílí povinně ve stoje, jsem si zvykl a šlo to dobře i bez bočního točítka. Ani Balistic Plex osnova mi v reálu nedělala potíže, vše bylo vidět dobře. Použil jsem zvětšení 12x, při kterém mám na začátku spodní tlusté čáry osnovy kompenzaci na 49 metrů.

Podívám se na to, jaké mají tyhle optiky hloubku ostrosti a tím pádem jak přesně se dá pomocí točítka paralaxy zjistit vzdálenost. Tohle nám dělalo během závodu problémy (ovšem asi taky díky naší nezkušenosti).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Optisan Taipan a Burris Timberline
PříspěvekNapsal: čtv 08. kvě 2014 20:21:21 
Offline

Registrován: ned 16. bře 2014 13:13:49
Příspěvky: 7
Velmi zajimavé srovnání.
Díky.

S pozdravem vassana


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Optisan Taipan a Burris Timberline
PříspěvekNapsal: ned 11. kvě 2014 18:39:59 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. led 2014 12:35:34
Příspěvky: 215
Bydliště: Varberg
Třetí zpráva - praktické dojmy:

Teď máme za sebou druhý závod a po zkušenostech z minula jsme se poučili a začali používat vyšší hodnoty zoomu. Přeci jen závody FT se nemusí střílet s neměnnou optikou a vyšší hodnota zvětšení znamená menší hloubku ostrosti - a tím i přesnější zjištění vzdálenosti.

U Burrise Timberline jsem šel celý závod se zoomem na maximu, tedy s hodnotou 14x. Obraz byl naprosto čistý a kontrastní, pouze na jednom stanovišti se sluncem v protisvětle (mírně zleva) obraz dost zešednul kvůli vnitřním reflexům - respektive tento efekt nastával, když jsem neměl osu oka přesně v ose puškohledu. Dalo mi trochu práci "naštelovat" se do střelecké polohy tak, abych se tohoto nepříjemného efektu zbavil.

S Optisanem Taipan jsme na maximum zoomu nešli, nastavili jsme taky hodnotu 14x. Během závodu se problémy s optikou nevyskytly, jen se projevil nezvyk střelce - na této hodnotě zvětšení má Taipan znatelně menší délku očního reliéfu. Po závodě jsme to spravili mechanicky posunutím montáže optiky více dozadu, blíže k oku.

S takto nastavenými optikami nebyl problém určovat paralaxou vzdálenosti do cca 35 metrů s dostatečnou přesností na to, aby se dala správně zjistit výšková kompenzace a sklopky vesele padaly. Do cca 28 metrů to bylo ještě v pohodě, pak se schopnost určit vzdálenost rapidně snižuje a nad 35 metrů jde v podstatě o odhad. Toto zhoršení bylo dáno především dvěma faktory:

- Zoom 14x poskytuje ještě stále docela velkou hloubku ostrosti a tak není snadné pohledem určit, kdy je přesně zaostřeno na danou vzdálenost.
- Stupnice paralaxy je u obou puškohledů dostatečně "jemná" jen na malých vzdálenostech, zatímco od 30 metrů jde již tak nahusto, že jednotky metrů přestávají hrát roli.
Po odstřílení trati jsem šel znovu mimo soutěž na stanoviště s terčem někde nad 45 metry a vystřílel do něj snad deset ran v leže s oporou (nešlo již o soutěž). Přestože jsem pokaždé cinknul siluetu, nikdy mi nespadla. Nedokázal jsem ani přesně určit vzdálenost, ani jsem při tak malém zoomu nebyl schopen postřehnout, kam diabolka dopadla (což na blízkých terčích v pohodě vidím).

Pro HFT tento údaj nemá praktický smysl a pro FT zase ani jedna z těchto optik není optimální.
Ale v kategorii začátečníků nebo pro rekreační střelce jsou obě optiky OK i se seřizováním paralaxy :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Optisan Taipan a Burris Timberline
PříspěvekNapsal: pát 16. kvě 2014 18:09:23 
Offline
Člen CAFTA
Uživatelský avatar

Registrován: úte 28. led 2014 10:46:43
Příspěvky: 297
Bydliště: Ostrava
Prosím o závěrečné srovnání :ugeek: .Tuším že Optisan to asi projel a já mu tak věřil :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Optisan Taipan a Burris Timberline
PříspěvekNapsal: pát 16. kvě 2014 18:41:47 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. led 2014 12:35:34
Příspěvky: 215
Bydliště: Varberg
Lui píše:
Prosím o závěrečné srovnání :ugeek: .Tuším že Optisan to asi projel a já mu tak věřil :mrgreen:

Ne, neprojel. A ani nemohl, což jistě pochopíš již po přečtení posledního odstavce mé první zprávy ;)
Ale - pro případné méně chápavé :twisted: - raději dodávám, že samozřejmě ani nevyhrál. Nešlo totiž o soutěž...

Optisan Taipan je IMHO ve své cenové kategorii velmi dobrá optika s adekvátně kvalitním zpracováním a je bohatě vybaven: přídavné kolečko paralaxy, integrovaná teleskopická sluneční clona, jednodílný tubus, integrované kovové krytky objektivu i okuláru, slušná skla, dobře provedená záměrná osnova...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Optisan Taipan a Burris Timberline
PříspěvekNapsal: ned 18. kvě 2014 17:28:40 
Offline
Člen CAFTA
Uživatelský avatar

Registrován: úte 28. led 2014 10:46:43
Příspěvky: 297
Bydliště: Ostrava
Je vidět že optikám rozumíš a máš i různé využití vzduchovek nejenom pro HFT tak se zeptám jinak,kdybys měl jenom osm tisíc a měl by sis koupit jen jednu optiku tak kterou by jsi preferoval :?:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Optisan Taipan a Burris Timberline
PříspěvekNapsal: ned 18. kvě 2014 17:50:39 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. led 2014 12:35:34
Příspěvky: 215
Bydliště: Varberg
Což o to, optikám a jejich vlastnostem teoreticky rozumím docela dobře, ale praktické zkušenosti s puškohledy žádné velké nemám :twisted: Ta otázka je taky trochu zcestná, protože samozřejmě záleží na tom, k jakému účelu by to bylo a co komu vyhovuje.

Z toho, co teoreticky vím a co jsem za posledních pár měsíců měl možnost vidět a zkusit,
tak pokud bych měl 8000 Kč, došetřil bych :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ale abych dal na tvou otázku nějakou smysluplnou odpověď:
Při 8k limitu bych dnes vzal o jedno nižší verzi Optisana, tedy osvědčený Optisan Viper 4-16x50 SCB.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Optisan Taipan a Burris Timberline
PříspěvekNapsal: ned 18. kvě 2014 18:19:09 
Offline
Člen CAFTA
Uživatelský avatar

Registrován: úte 28. led 2014 10:46:43
Příspěvky: 297
Bydliště: Ostrava
Moje chyba :P špatně jsem se zeptal.V době kdy já jsem kupoval Optisana tak stál okolo osm tisíc :D takže ještě jednou.Kterou z těhle dvou optik (Optisan Taipan,Burris Timberline) by sis vybral pro sebe. :P


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Optisan Taipan a Burris Timberline
PříspěvekNapsal: ned 18. kvě 2014 18:41:06 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. led 2014 12:35:34
Příspěvky: 215
Bydliště: Varberg
Nevím, nebylo by to zas tak lehké rozhodnutí.

Ale budiž, sám bych si teď na běžnou střelbu i na HFT znovu vybral toho Burrise, a to z následujících důvodů:
- I když má IMHO Optisan lepší osnovu (SCB), už jsem si na tu u Burrise zvyknul.
- Burris má zjevně kvalitnější optiku, obraz se mi zdá lepší a to je pro mne velké plus.
- Burris je kompaktnější a o poznání lehčí, než ten Optisan.

Na druhou stranu musím ale dodat, že moje přítelkyně je s Optisanem Taipan spokojená a vyměnit ho na běžnou střelbu taky nechce :) Pravděpodobně by tedy znovu volila Optisan, například díky možnosti nastavovat paralaxu větším kolečkem na boční straně optiky a taky se jí líbí ta SCB osnova.

Protože ale oba střílíme FT, budeme stejně pořizovat něco s větším zoomem.


Naposledy upravil FlyBear dne úte 20. kvě 2014 6:00:05, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Optisan Taipan a Burris Timberline
PříspěvekNapsal: ned 18. kvě 2014 19:56:59 
Offline

Registrován: ned 16. bře 2014 13:13:49
Příspěvky: 7
Kdybych měl navíc osm tisíc tak koupím na větrovku toto: MTC Vipera Connect 3-12x32 SCB.
Je to velice zajímavý puškohled a doporučuji do něj aspoň kouknout.

S přátelským pozdravem vassana


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz