FIELDTARGET.cz

Vše o vzduchovkách a jejich příslušenství.
Právě je čtv 28. bře 2024 17:23:02

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Optisan Taipan a Burris Timberline
PříspěvekNapsal: pát 11. dub 2014 20:32:53 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. led 2014 12:35:34
Příspěvky: 215
Bydliště: Varberg
Máme dvě pušky TAU MK 300. Na jednu jsme osadili Optisan Taipan 4-16x50 SCB a na druhou Burris Timberline 4,5-14x32 Balistic Plex. O Velikonocích je snad obě pořádně nastřelím a pak nás na konci dubna čeká náš první oficiální závod. No, někdo holt musí být poslední :D

Pokusím se tady v průběhu času obě tyto optiky nějakým způsobem porovnat z uživatelského hlediska, udělat pár fotek a pospat dojmy z praxe.
Popisovaný Taipan i Timberline jsou k dostání za přibližně stejnou cenu, ale technicky jsou to velmi rozdílná provedení.

Podotýkám, že nyní budeme z obou zbraní soutěžně střílet témeř klasické FT. Na to by měl být svým provedením výhodnější Optisan. Burris je spíš specialitka na HFT, ale koupil jsem ho proto, že mě HFT do budoucna láká a chci tuto optiku zkusit. Jako FT/HFT začátečník stejně budu omezen spíš nedostatkem znalostí a praxe, než technickým vybavením :mrgreen:

Zatím tedy fotka pro porovnání:

Příloha:
Optika3.jpg
Optika3.jpg [ 58.57 KiB | Zobrazeno 15519 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Optisan Taipan a Burris Timberline
PříspěvekNapsal: ned 13. dub 2014 10:14:47 
Offline
Člen CAFTA
Uživatelský avatar

Registrován: úte 28. led 2014 10:46:43
Příspěvky: 297
Bydliště: Ostrava
Mám Taipana šestnácku i dvacetčtverku a max. spokojenost.Čočky jsou z Japonského skla a maj na sobě antireflexní vrstvu.Dá se přes něj dívat jak proti slunku tak za úplného šera.Nevýhodou je jeho velikost a značná váha a největší mínusem je jeho chyba paralaxy.Je dosti značná což je překážka k dokonalé přesné střelbě.Pro mě však má pro svou univerzálnost neocenitelné služby,nemám totiž pušku jenom pro HFT ale i pro zábavu. ;) To ale neznamená že se i přes tento hendikep nesnažím o dobré umístění na závodech. :geek: :geek: Těším se na srovnání právě s Burrisem,zvlášt na ostrost obrazu v puškohledu v různých světelných podmínkách. 8-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Optisan Taipan a Burris Timberline
PříspěvekNapsal: ned 13. dub 2014 13:01:57 
Offline
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 21. led 2014 21:03:17
Příspěvky: 3300
Bydliště: Praha
Super nápad, já se taky těším na srovnání i od někoho jiného a zase z jiného úhlu pohledu. :!:

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KTDsf1eJ5Bs


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Optisan Taipan a Burris Timberline
PříspěvekNapsal: úte 22. dub 2014 19:25:32 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. led 2014 12:35:34
Příspěvky: 215
Bydliště: Varberg
Slíbil jsem Kubajzzovi, že napíšu článek. Jen to chvíli bude trvat, mezi prací musíme nasbírat taky nějaké zkušenosti s oběma optikama v praxi.

Objevil se taky jeden technický problém: chtěl jsem udělat nějaké fotky pohledů zkrz optiku, které by poskytly alespoň trochu věrný obraz toho, co je tím sklem skutečně vidět. Tady jsem ale zatím pohořel. Nedaří se mi udělat kvalitní věrnou fotku, to, co mi vždycky vyjde, vypadá daleko hůř, než reálný pohled okem. Pokusím se s tím později něco udělat, beru to sám jako výzvu, ale teď holt realistické fotky z pohledu optikou nemám a ani nevím kdy budou, pakliže vůbec :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Optisan Taipan a Burris Timberline
PříspěvekNapsal: úte 22. dub 2014 19:55:58 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. led 2014 12:35:34
Příspěvky: 215
Bydliště: Varberg
První zpráva - první dojmy "po rozbalení":

Optisan Taipan dojde v krabici plně vybavený. To znamená, že je k němu v ceně přiložen neoprenový ochranný obal na namontovanou optiku, středně velké v yardech ocejchované kolečko pro nasazení na komínek korekce paralaxy a dvoudílná montáž na 11mm lištu. Puškohled sám je již osazen kovovými sklopnými kryty objektivu i okuláru a navíc teleskopicky vysunovatelnou sluneční clonou na objektivu. Osnova je osvětlená s regulovatelným jasem a s volbou barvy podsvícení červená nebo zelená. Taktické komínky jsou velké, snadno ovladatelné s dobře definovaným klikáním, které lze integrovaným točítkem (v podstatě kontramatkou) zaaretovat a tím zabránit nechtěnémi ukliknutí. Stupnici na nich lze jednoduchým způsobem mechanicky vynulovat.

Za své peníze tedy dostanete kompletní vybavení...

Poznámku mám akorát k té přiložené montáži, která IMHO nestojí za moc a tahle optika si jistě zaslouží dokoupit nějakou kvalitnější (což jsem taky udělal).

Burris Timberline dojde v krabici sám :lol: Nejsou k němu přibaleny ani ty nejobyčejnější kryty objektivu a okuláru. Já jsem aspoň ty sklápěcí plastové dostal zdarma v akci od webshopu, u kterého jsem Burrise kupoval. Paralaxa se koriguje otáčením objektivu, kde je rovněž cejchování v yardech. Komínky stranové a výškové korekce jsou malé, tzv. loveckého typu s jemným a dobře definovaným klikáním. Proti nechtěnému ukliknutí jsou chráněny našroubovanými krytkami. Stupnici lze mechanicky vynulovat. Osnova není osvětlená.

Za své peníze tedy dostane puškohled...

Subjektivní srovnání mechanického provedení:
Za prakticky stejné peníze dostane od Optisanu jeho téměř vlajkovou loď s rozsáhlým příslušenstvím nebo od Burrise jednu z jeho jednodušších optik. Oba dva puškohledy se mi zdají doobře a kvalitně mechanicky provedeny. Každý z těchto puškohledů je však svou filozofií a designem zjevně určen k naprosto odlišnému využití, respektive pro jiný typ střelce. Optisan Taipan je plně vybaven pro situace, kde se například vzdálenost "měří" na kolečku korekce paralaxy a kde si střelec kompenzaci aktuálních podmínek vždy nakliká a pak míří na kříž, zatímco Burris Timberline spíše vyhoví tam, kde se střelec klikáním korekcí příliš nezatěžuje, ale zato ocení menší a lehčí puškohled.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Optisan Taipan a Burris Timberline
PříspěvekNapsal: úte 22. dub 2014 20:11:50 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. led 2014 12:35:34
Příspěvky: 215
Bydliště: Varberg
Fotky k porovnání namontovaných optik:

Burris Timberline
Příloha:
Burris.jpg
Burris.jpg [ 82.15 KiB | Zobrazeno 15350 krát ]

Optisan Taipan se zasunutou sluneční clonou...
Příloha:
Optisan1.jpg
Optisan1.jpg [ 90.53 KiB | Zobrazeno 15350 krát ]

...a s plně vysunutou sluneční clonou
Příloha:
Optisan2.jpg
Optisan2.jpg [ 86.04 KiB | Zobrazeno 15350 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Optisan Taipan a Burris Timberline
PříspěvekNapsal: úte 22. dub 2014 21:32:12 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. led 2014 12:35:34
Příspěvky: 215
Bydliště: Varberg
Druhá zpráva - optické dojmy:

Po osazení a vyzkoušení v práci ve skladu jsme vzali pušky na klubovou FT střelnici a vyzkoušeli optiky v praxi. Zatím jenom tak bez nějakého sofistikovanějšího porovnání. Jak jsem již psal, fotky se mi nepovedly, ale alespoň popíšu naše subjektivní pozorování.

První výrazný rozdíl obou puškohledů představuje řešení korekce oční vady. Nosím brýle a střílím bez nich, takže okuláry obou puškohledů jsem si patřičně našteloval. To jde u obou snadno a spolehlivě. Ovšem Optisan nemá příslušné točítko nijak aretovatelné a jde velmi zlehka otáčet - zatímco naopak krytka okuláru na něm otáčet jde hodně ztěžka (zatím jsem s ní neotočil, nechci to ulomit :mrgreen: ). Naštěstí pro mne moje korekce znamená točítko nadoraz zašroubované a shodou okolností krytka objektivu se přitom odklápí kolmo vzhůru - takhle jsem ten Optisan již vybalil z krabice, bylo to tak nastavené výrobcem.
Burris má korekci oční vady podobnou, rovněž celkem lehce otočnou, ale navíc k ní má aretační kontramatku, takže jakákoliv nastavená korekce jde v pohodě a pevně zafixovat.

V interiéru skladu za umělého osvětlení zářivkami a pohledu na vzdálenost pouhých osmi metrů (víc v nepřerušené rovině nemáme :) ) se mi obě optiky zdají perfektní. Obraz je jasný, naprosto čistý a kontrastní. Vzhledem ke vzdálenosti jsem porovnával hlavně malá zvětšení. Optisan Taipan má korekci paralaxy od 10 yardů a na tu krátkou vzdálenost při zoomu 4x zaostří dobře. Od zoomu 10x ale obraz již začne být rozmazaný. Burris Timberline disponuje korekcí paralaxy asi od 6 yardů, takže jej můžu i na těch osm metrů perfektně zaostřit při libovolném zvětšení.

Venku na střelnici za jasného slunečného počasí opět obě optiky podávaly skvělý ostrý obraz, a to při různém nastavení zoomu. Kdybych je neměl možnost porovnávat bezprostředně za sebou, hodnotil bych ty optiky subjektivně velmi vysoko, na první pohled asi obě stejně.

Ale při porovnání bezprostředně za sebou za stejných vnějších podmínek jsem si všimnul těchto rozdílů:
- Burris podává teplejší odstíny barev než Optisan (což je plus nebo minus podle uvážení každého střelce)
- Burris Timberline je viditelně o kousek tmavší (protože má ovšem objektiv pouze 32 mm, zatímco Taipanův objektiv má 50 mm)
- Burris je ostrý od kraje do kraje, Optisan ostrost ke kraji zorného pole mírně ztrácí

Velký rozdíl jsem zaznamenal v protisvětle, kdy odpolední slunce svítilo v ose střelecké dráhy přímo proti objektivu. Obraz v Optisanu za takových podmínek celkově změkne a je viditelně mléčný, sníží se kontrast v celém zorném poli. Burris stejné protisvětlo zvládal daleko lépe, obraz zůstal jasný a kontrastní, jen bylo občas vidět několik lokálních vnitřních odlesků.

Osnovu SCB u Optisanu považuju za perfektní. Nejen svou sofistikovaností pro lepší určení náměru nebo stranové korekce kvůli větru, ale taky tím, že není příliš tenká a tudíž je dobře vidět i na "zašumněném" pozadí, třeba v trávě, ve větvích apod. Osnova Balistic Plex u Burrise není špatná, ale v reálném terénu se nám zdála hůře čitelná.

Optisan Taipan i Burris Timberline maji dostatečně dlouhý oční reliéf, ale Optisan poskytuje subjektivně větší toleranci v umístění oka vůči okuláru. Burris vyžaduje přesnější polohu oka. Pro střelce, který nesmí sahat na optiku (HFT), je tím pádem Burris výhodnější díky menší chybě paralaxy i z tohoto důvodu vynucené přesnější polohy oka. Pro střelce, který chce a smí kdykoliv měnit nastavení optiky a paralaxu si točítkem vždy zkoriguje na požadovanou vzdálenost, je ovšem daleko pohodlnější Optisan Taipan.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Optisan Taipan a Burris Timberline
PříspěvekNapsal: úte 22. dub 2014 21:35:18 
Offline
Uživatelský avatar

Registrován: pon 27. led 2014 12:35:34
Příspěvky: 215
Bydliště: Varberg
Fotky pro porovnání osnov:

Burris / Balistic Plex
Příloha:
BalPlex.jpg
BalPlex.jpg [ 71.8 KiB | Zobrazeno 15333 krát ]

Optisan / SCB
Příloha:
SCB.jpg
SCB.jpg [ 85.26 KiB | Zobrazeno 15333 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Optisan Taipan a Burris Timberline
PříspěvekNapsal: úte 22. dub 2014 21:58:40 
Offline

Registrován: pon 27. led 2014 21:15:05
Příspěvky: 23
FlyBear píše:
Naštěstí pro mne moje korekce znamená točítko nadoraz zašroubované a shodou okolností krytka objektivu se přitom odklápí kolmo vzhůru - takhle jsem ten Optisan již vybalil z krabice, bylo to tak nastavené výrobcem.

Pokud je konstrukčně Taipan shodný s Viperem krytka není našroubovaná, ale jištěná matkou, takže stačí matku povolit nastavit korekci pak krytku a matku zase dotáhnout.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Optisan Taipan a Burris Timberline
PříspěvekNapsal: čtv 24. dub 2014 18:02:40 
Offline
Administrátor
Uživatelský avatar

Registrován: úte 21. led 2014 21:03:17
Příspěvky: 3300
Bydliště: Praha
Pěkné srovnání, vidím to podobně. ;)

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=KTDsf1eJ5Bs


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz