FIELDTARGET.cz

Vše o vzduchovkách a jejich příslušenství.
Právě je čtv 28. bře 2024 11:45:32

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Mamba Lite True MilDot
PříspěvekNapsal: úte 28. čer 2016 19:54:00 
Offline

Registrován: pát 22. led 2016 12:34:14
Příspěvky: 257
Dle tech. parametrů k Mamba Lite 3-12x44 SCB píší, že má mít true mildot při zvětšení 10x. Nikdy jsem po tom nepátral, ale měl jsem za to, že true mildot mimo jiné značí, při jakém zvětšení lze aplikovat vzorec pro výpočet vzdálenosti. Tedy velikost cíle v cm * 10 / doty = vzdálenost v metrech.
Protože mám nastřeleno na 29 m, udělal jsem si 14,5 cm širokou čáru a přesně 5 dotů mi zabrala až když jsem zvětšil na 12x (10 bylo málo).

Doposud jsem používal zvětšení 10x jako optimum pro HFT a pro toto zvětšení si udělal i tabulku v ChairGun. Při rychlosti 238 m/s a vzdálenosti osy optika / hlaveň 4,1 cm mám nulu 13,6 a 29 m, první dot 9,1 a druhý 7 m. Druhým dotem mám tedy i 51 m.
Protože na tak velké vzdálenosti nestřílím, vyzkoušel jsem si to až nyní na Kňourovi. Jaké bylo ale mé překvapení, když v lehu na 50 m jsem vše druhým dotem přestřeloval. Připadalo mi to spíše jako bych měl mířit na 1,5 dotu. Korekce paralaxy byla upravena a střílel jsem na zvětšení 10x.

Dal jsem si nyní v chairgun generic mildot a tam mohu dát kalibraci. Nastavil jsem tedy, že truemildot je při 12ti. Potom již range card při zvětšení 10x má 50 m na 1,6 dotu. Takže to zdánlivě sedí s tím, co jsem pozoroval na Kňourovi. Může to někdo fundovaný okomentovat? Že by opravdu mamba lite měla blbě dokumentaci?

_________________
https://hft-morava-sever.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mamba Lite True MilDot
PříspěvekNapsal: stř 29. čer 2016 14:02:34 
Offline
Člen CAFTA

Registrován: pát 07. úno 2014 20:37:35
Příspěvky: 512
Bydliště: Velká
Já bych věřil tomu, co sis sám naměřil - tj. TrueMD je to při zvětšení 12x. U výrobce, na webu specifikace rozměrů kříže pro konkrétní zvětšení není - pokud jsem našel správný web výrobce, možná je něco v návodu, ale pokud sis to popsaným způsobem změřil, pak věř raději naměřenému. Ona ta dokumentace může být v češtině společná pro více modelů a prostě vzali třeba kousek textu například z Vipera 10x44 SCB a tam to kupodivu sedí zrovna při zvětšení 10x. Jestli se chceš hádat s prodejcem, pak můžeš rozporovat dodanou dokumentaci a naměřenou skutečnost a třeba ti to vysvětlí lépe.
Pro jiná zvětšení není problém si tabulku dopočítat a koeficientem upravit (stejně, jak to dopočítá i chairgun).

_________________
Air Arms TX200 Mk3 / Optisan Viper 10x44
Air Arms S400F / Sightron SIH TAC 4-12x40 MD / kinderpažba
Air Arms HFT500 / Sightron SIH TAC 4-12x40 MD


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mamba Lite True MilDot
PříspěvekNapsal: stř 29. čer 2016 18:35:22 
Offline

Registrován: ned 26. led 2014 20:55:55
Příspěvky: 564
Bydliště: Ulánbátar a Lužické hory
Kazdy kukr si musis necejchovat sam a to vcetne treba i Leupoldu. Info vyrobce ber s vyrazne velkou rezervou natoz u nejake Mamby ci jak se "to" jmenuje.

Jsi zavodnik, tak na soutezi by te urcite nejaky mistr ci vicemistr zasvetil rad do vzd latiny.
:)

_________________
AGN Vulcan Tactic .22 + Burris Timberline
FWB 800FT + BR Leupold Competition 45 × 45
HW100 FSB .177 + Burris Timberline
A ... "Nikdy nemluvim nepravdu" :) / Old Shatterhand /
Sedme pravidlo : "Nepokradeš"...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mamba Lite True MilDot
PříspěvekNapsal: stř 29. čer 2016 18:57:08 
Offline

Registrován: pát 22. led 2016 12:34:14
Příspěvky: 257
Tak Optisan Mamba Lite 3-12 má skutečně True Mildot při zvětšení 12x. Těch 20 % rozdílu, které mi to do toho vneslo na nenulových vzdálenostech jsem přičítal sobě / chybě paralaxy.

_________________
https://hft-morava-sever.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Mamba Lite True MilDot
PříspěvekNapsal: čtv 30. čer 2016 6:00:12 
Offline

Registrován: čtv 30. čer 2016 5:22:11
Příspěvky: 13
JosefRune píše:
Dle tech. parametrů k Mamba Lite 3-12x44 SCB píší, že má mít true mildot při zvětšení 10x. Nikdy jsem po tom nepátral, ale měl jsem za to, že true mildot mimo jiné značí, při jakém zvětšení lze aplikovat vzorec pro výpočet vzdálenosti. Tedy velikost cíle v cm * 10 / doty = vzdálenost v metrech.
Protože mám nastřeleno na 29 m, udělal jsem si 14,5 cm širokou čáru a přesně 5 dotů mi zabrala až když jsem zvětšil na 12x (10 bylo málo).

Doposud jsem používal zvětšení 10x jako optimum pro HFT a pro toto zvětšení si udělal i tabulku v ChairGun. Při rychlosti 238 m/s a vzdálenosti osy optika / hlaveň 4,1 cm mám nulu 13,6 a 29 m, první dot 9,1 a druhý 7 m. Druhým dotem mám tedy i 51 m.
Protože na tak velké vzdálenosti nestřílím, vyzkoušel jsem si to až nyní na Kňourovi. Jaké bylo ale mé překvapení, když v lehu na 50 m jsem vše druhým dotem přestřeloval. Připadalo mi to spíše jako bych měl mířit na 1,5 dotu. Korekce paralaxy byla upravena a střílel jsem na zvětšení 10x.

Dal jsem si nyní v chairgun generic mildot a tam mohu dát kalibraci. Nastavil jsem tedy, že truemildot je při 12ti. Potom již range card při zvětšení 10x má 50 m na 1,6 dotu. Takže to zdánlivě sedí s tím, co jsem pozoroval na Kňourovi. Může to někdo fundovaný okomentovat? Že by opravdu mamba lite měla blbě dokumentaci?

Podle mě stačí vzít metr a zaměřit na něj např na 50m, můj optisan Evx 4-16 mi ukáže na 10x velikost 5cm/dot. TRUE je tedy 10x. Na 100m to musí být 10cm. Mám osnovu a klikání 0.1 mrad., velmi pohodlně se tím měří velikost cíle i případné korekce pomocí komínků.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz